Nie masz konta? Zarejestruj się

Religia albo nic

03.10.2007 00:00
W żadnej szkole powiatu chrzanowskiego nie ma zajęć z etyki. Ateiści są pokrzywdzeni, bo nieuczestniczenie w zajęciach z religii zmniejsza ich średnią ocen na świadectwie.
W żadnej szkole powiatu chrzanowskiego nie ma zajęć z etyki. Ateiści są pokrzywdzeni, bo nieuczestniczenie w zajęciach z religii zmniejsza ich średnią ocen na świadectwie.
Natomiast uczniowie innego, niż rzymsko-katolicki kościoła, przynoszą do szkoły świadectwa ze swojej katechezy.
- I te świadectwa są oczywiście honorowane, jak te z lekcji religii w szkole. Stopnie są więc wliczane do średniej – wyjaśnia Dariusz Bielec, dyrektor PG 3 w Trzebini.

Niewielu chętnych
Dyrektorzy szkół zgodnie mówią, że jedyną przyczyną braku etyki w ich placówkach jest zbyt małe zainteresowanie uczniów.
- Wpłynęło do mnie jedno podanie z prośbą o wprowadzenie etyki, a żeby stworzyć grupę musiałoby być minimum siedem osób – przyznaje Andrzej Bieda, dyrektor II LO w Chrzanowie.
- Tylko jeden rodzic na całą szkołę wyraził chęć przeniesienia dziecka z religii na etykę. To stanowczo za mało, dlatego jego dziecko nadal uczestniczy w katechezie – mówi Małgorzata Dziuba, dyrektor SP 1 w Chrzanowie.

Biblioteka, świetlica
Jeśli uczeń nie uczestniczy w lekcjach religii, a w szkole nie ma zajęć z etyki, musi coś ze sobą począć.
- Jeśli religia jest na pierwszej lekcji, uczeń może przyjść do szkoły godzinę później. Może również wyjść z niej godzinę wcześniej, jeśli religia, na którą nie uczęszcza, jest na ostatniej lekcji. Jednak w przypadku niepełnoletnich rodzic musi napisać prośbę o zwolnienie. A jeżeli lekcja religii jest w środku zajęć, to uczniowie, którzy w niej nie uczestniczą, idą do szkolnej biblioteki – wyjaśnia Andrzej Bieda.
- Uczniowie, którzy nie chcą chodzić na religię, na czas lekcji przebywają w świetlicy – zaznacza Marian Sadzikowski, dyrektor SP 8 w Chrzanowie.
Problemów z etyką, a raczej jej brakiem, nie mają uczniowie KSW w Libiążu.
- U nas religia jest przedmiotem obowiązkowym, więc jeśli komuś to nie odpowiada, po prostu wybiera inną szkołę – zauważa Renata Świeca, wicedyrektor szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu.
Klaudia Remsak


*****

Religia albo etyka to przedmioty nadobowiązkowe – podkreśla Agata Szuta, małopolska wicekurator oświaty
Rozmowy o etyce


Czy uczniowie szkół powiatu chrzanowskiego mają wybór między religią a etyką?

- Rodzice, bądź pełnoletni uczniowie z powiatu chrzanowskiego nie wyrażali chęci udziału w zajęciach z etyki. Stąd też dyrektorzy nie uwzględniali etyki w arkuszach organizacyjnych. Do kuratorium nie wpłynęły sygnały, a tym bardziej skargi, na uchylanie się przez szkołę, lub organ prowadzący, od zorganizowania zajęć etyki. Pragnę podkreślić, że religia i etyka są przedmiotami nadobowiązkowymi. Nie ma zatem obowiązku wyboru jednego z nich.

Czy w naszym powiecie są nauczyciele etyki?
- W chrzanowskich szkołach nie ma nauczycieli z kwalifikacjami do prowadzenia zajęć z etyki. W całym województwie jest ich 113.

Skoro chętnych do nauki etyki nie ma, a zresztą nauczycieli też nie, to czy są uczniowie, którzy chcieliby uczestniczyć w katechezie innej, niż religia?
-Przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału (wychowanków grupy przedszkolnej). Szkoły natomiast dla takiej grupy chętnych uczniów mają obowiązek zorganizowania lekcji etyki.

Ilu musi być uczniów w szkole, by w ogóle myśleć o zajęciach z etyki?
- Zajęcia z etyki, w zależności od liczby zgłoszeń, mogą być zorganizowane w różnych formach: w klasie, grupie międzyoddziałowej, międzyklasowej lub grupie międzyszkolnej, która musi liczyć minimum trzy osoby.

Co z dziećmi, które nie chodzą na religię? Gdzie wtedy przebywają?
- Klasy, do których uczęszczają uczniowie nie biorący udziału w zajęciach z religii, najczęściej mają lekcje z tego przedmiotu na pierwszej czy ostatniej godzinie, bądź uczestniczą w zajęciach świetlicowych.

Co z etyką w przedszkolach?
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach nie przewiduje możliwości organizowania zajęć z etyki w przedszkolach.
Rozmawiała (KR)


Według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2007 roku w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych od 1 września 2007 roku, oceny z dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz z religii można wliczyć do średniej.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 14 kwietnia 1991 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, i szkołach ponadgimnazjalnych organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki ( w szkołach podstawowych i gimnazjach – na życzenie rodziców, w szkołach ponadgimnazjalnych – na życzenie bądź rodziców, opiekunów prawnych, bądź samych uczniów.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 40 (805)
  • Data wydania: 03.10.07

Kup e-gazetę!