Nie masz konta? Zarejestruj się

Kandydaci do liceów stawiają na przedmioty ścisłe

25.07.2007 00:00
Bardzo mało chętnych do zawodówek, bardzo dobry nabór do klas z rozszerzonymi przedmiotami ścisłymi w liceach, stabilna rekrutacja do techników. Młodzież spoza powiatu chrzanowskiego wybiera tutejsze szkoły. Takie wnioski nasuwają się po wstępnej analizie tegorocznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych.
Bardzo mało chętnych do zawodówek, bardzo dobry nabór do klas z rozszerzonymi przedmiotami ścisłymi w liceach, stabilna rekrutacja do techników. Młodzież spoza powiatu chrzanowskiego wybiera tutejsze szkoły. Takie wnioski nasuwają się po wstępnej analizie tegorocznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych.
- Dzięki elektronicznemu systemowi naboru mogliśmy na bieżąco monitorować, gdzie uczniowie ostatecznie złożyli świadectwa, potwierdzając w ten sposób chęć podjęcia nauki w danej szkole. Pozwoliło to na szybkie reagowanie i wprowadzanie korekt – relacjonuje Jerzy Fraś, dyrektor wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Zawodówki mało popularne
Szkolnictwo zawodowe kojarzone niegdyś głównie z zasadniczymi szkołami zawodowymi tworzą dziś głównie technika, współtworzą szkoły policealne i szkoły zasadnicze. Propaganda wokół upowszechniania wykształcenia średniego oraz chęć zaspokojenia własnych ambicji przez rodziców i uczniów sprawiły, że zawodówki są dziś marginalną częścią systemu. To źle, bo dobrych zawodówek na pewno nie zastąpią kursy i szkolenia.
Z oświatowej mapy znikają samoistnie licea profilowane (w tym roku nikt się do klas pierwszych nie zgłosił).
- To mnie wcale nie martwi, bo licea profilowane tak naprawdę nie dają zawodu. Do szkół zasadniczych kandydatów jest wciąż niewielu, ale można powiedzieć, że drgnęło. Cieszę się natomiast, że jest coraz więcej chętnych do klas z rozszerzonymi przedmiotami ścisłymi w liceach ogólnokształcących. To dobrze wróży w przyszłości uczelniom technicznym. Będzie więcej inżynierów – komentuje dyrektor Fraś.
Tymczasem lokalny rynek pracy woła o fachowców, a wielu poszukiwanych zawodów lokalne szkoły wciąż nie uczą.
Klasy zasadniczych szkół zawodowych od września prowadzić będą tylko dwa zespoły szkół: dwie Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Trzebini Sierszy (łączone w zawodach kucharz, cukiernik, monter urządzeń elektronicznych) i trzy lub cztery chrzanowskie PCE (łączone w zawodach ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, operator obrabiarek, klasa wielozawodowa). Szacuje się, że powstanie jedna klasa zawodówek więcej niż rok temu. Ostateczna lista klas i profilów znana będzie we wrześniu.

Technika w dobrej kondycji
W lokalnych technikach będzie we wrześniu 16 oddziałów. Dwa więcej niż rok temu. Stało się tak dzięki otwarciu technikum hotelarskiego w ZSE-Ch w Trzebini. Powstaną aż trzy klasy w zawodzie technik hotelarstwa. Szkoła ta przyciągnęła uczniów spoza powiatu chrzanowskiego, którzy kompensują słynne ucieczki absolwentów gimnazjów, wybierających naukę w Krakowie.
Stałą liczbę chętnych do nauki ma ZSM-E w Trzebini-Sierszy, w chrzanowskim PCE będzie prawdopodobnie jedna klasa więcej. Mimo dobrej promocji i pewnego zatrudnienia, do klas technikum górniczego Zespołu Szkół w Libiążu zgłosiło się tyle samo kandydatów co rok temu. Powstanie półtora oddziału.

Licea mniej humanistyczne
Kandydaci do liceów stawiają na przedmioty ścisłe. W obu ogólniakach chrzanowskich popularnością cieszyły się klasy z rozszerzeniem matematyczno-fizycznym i matematyczno-informatycznym.
Dyrektor Jerzy Fraś deklaruje, że w przyszłym roku powstaną też klasy o rozszerzeniach przygotowujących kandydatów na medycynę. Takich do tej pory w powiecie nie ma.
W I LO w Chrzanowie od września będzie 10 klas pierwszych, w II LO powstanie 9, w Trzebińskim ogólniaku trzy oddziały, i w ZS w Libiążu dwa oddziały liceum ogólnokształcącego.
Tegoroczny nabór do szkół jest zdaniem dyrektora wydziału edukacji satysfakcjonujący, ale tuż po wakacjach zamierza on rozpocząć pracę nad naborem przyszłorocznym z udziałem doradców zawodowych, pedagogów, a przede wszystkim rodziców gimnazjalistów. Tak naprawdę to oni mają decydujący głos w sprawie, gdzie posłać dziecko do szkoły średniej. Warto, aby mieli pełną wiedzę o rynku pracy i edukacyjnej ofercie.
(AM)


Zawody najczęściej poszukiwane, obecne w aktualnych ofertach pracy PUP w Chrzanowie:
 sprzedawca
 fryzjer
 ślusarz
 cieśla
 murarz
 zbrojarz
 spawacz
 kierowca


Ilu jest uczniów?
 Do szkół ponadgimnazjalnych powiatu chrzanowskiego zapisało się już 1270 uczniów. Liczba ta nie obejmuje repetentów i osób, które zdecydują się we wrześniu.
 Lokalne gimnazja (w pięciu gminach powiatu) ukończyło 1644 uczniów.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 30 (795)
  • Data wydania: 25.07.07

Kup e-gazetę!