Nie masz konta? Zarejestruj się

Miliony w sieci

25.07.2007 00:00
O budowie około 145 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini, dotowanej z Funduszu Spójności, mówi Teresa Palian, kierownik jednostki realizującej projekt budowy sieci kanalizacyjnej Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie.
O budowie około 145 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini, dotowanej z Funduszu Spójności, mówi Teresa Palian, kierownik jednostki realizującej projekt budowy sieci kanalizacyjnej Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie.

W Libiążu i Trzebini ruszyła już budowa kanalizacji. Mieszkańcy, czy to na zebraniach wiejskich, czy to dzwoniąc do redakcji „Przełomu”, dopytują się, które domy podłączone zostaną do nowej sieci, a które nie.
- Na razie trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji w większości przypadków dopiero przygotowuje projekty techniczne i stara się o pozwolenia na budowę. Dopiero gdy cała ta dokumentacja zostanie wykonana, można będzie określić możliwość podpięcia do sieci konkretnego domu. Jeśli któryś z mieszkańców chce się tego dowiedzieć, najlepiej niech osobiście zgłosi się do RPWiK.

Fundusz Spójności współfinansuje tylko budowę sieci kanalizacyjnej. Kto będzie musiał ponieść koszty przyłączy?
- Każdy właściciel posesji będzie musiał sfinansować koszt wykonania przyłącza do sieci. Unia na ten cel pieniędzy nie daje. RPWiK też nie.

Jakie warunki należy spełnić, by móc wykonać przyłącze?
- Przede wszystkim, należy postarać się o warunki przyłączenia, wydawane przez RPWiK, wykonać projekt przyłącza, a następnie zlecić jego budowę. Po zakończeniu prac RPWiK dokonuje odbioru inwestycji i podpisuje z właścicielem posesji umowę na odbiór nieczystości płynnych.

Zachęcacie państwo mieszkańców do wykonywania przyłączy w trakcie budowy kanalizacji. Później nie będą już mogli podłączyć się do sieci?
- Będą mogli, ale później zapłacą za to więcej. W momencie, gdy my wchodzimy w teren, mieszkańcy nie muszą płacić za zajęcie pasa drogowego, unikną też kosztów związanych z przywróceniem terenu do stanu pierwotnego, czyli na przykład asfaltowania odcinka drogi.

Sieć fragmentami przebiega przez prywatne posesje. Bywa, że ludzie nie dają zgody na wejście na ich działkę.
- Jak na razie większych problemów z poprowadzeniem sieci kanalizacyjnej przez teren prywatnych działek nie mamy. Prace idą sprawnie.

Budowa nowej sieci kanalizacyjnej wiąże się także z utrudnieniami w ruchu drogowym.
- Z tym trzeba się liczyć i za to mieszkańców z góry przepraszamy, prosząc tym samym o cierpliwość. Generalnie, większych objazdów nie planujemy. Tam, gdzie będzie taka możliwość, ruch prowadzony będzie wahadłowo.

Nowa sieć ma być gotowa do końca 2008 roku. Z przyznanej dotacji RPWiK ma się rozliczyć w 2009 roku. Zdążycie, skoro w przypadku Chrzanowa nawet nie rozstrzygnięto przetargu na wyłonienie wykonawcy prac?
- Musimy zdążyć, bo w przeciwnym razie będziemy musieli zwrócić dofinansowanie w wysokości 21,670 mln euro. Umowy z wykonawcami są obwarowane szeregiem zabezpieczeń. Zatem im też zależy, by zakończyć prace w terminie. Gdyby coś poszło nie po naszej myśli, raz, jednak podkreślam: tylko raz, możemy się zwrócić do Komisji Europejskiej o wydłużenie terminu realizacji zadania, jak również zmiany zakresu przewidywanych robót.

W ramach Funduszu Spójności ma powstać około 145 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini. To wciąż nie do końca rozwiązuje problem skanalizowania obszaru tych trzech gmin. Wiele domów nadal pozostaje bez kanalizacji.
- Ceny wywozu szamb rosną. Właściciele posesji bez możliwości podpięcia się do sieci kanalizacyjnej mogą, oczywiście tylko tam, gdzie pozwalają na to warunki gruntowe, budować ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wprawdzie koszty takiej inwestycji nie są małe, sięgają około 8 tys. zł, ale taka przydomowa oczyszczalnia rozwiązuje problem odprowadzania ścieków. Można się starać o jej dofinansowanie przez gminę.
Rozmawiała Anna Jarguz

Na zdjęciu: Teresa Palian


Harmonogram prac
Budowę kanalizacji w gminie Trzebinia podzielono na siedem etapów inwestycyjnych:
osiedle Gaj – prace potrwają do końca sierpnia 2007 r.
rejon Rybnej – rozpoczęcie prac w lipcu, zakończenie na przełomie września i października 2007 r.
osiedle Wodna – rozpoczęcie prac na przełomie lipca i sierpnia, zakończenie na przełomie listopada i grudnia 2007 r.
rejon Krystynowa wraz z ul. Grunwaldzką – rozpoczęcie prac w sierpniu 2007 r., zakończenie w marcu 2008 r.
rejon ulic 22 Lipca, Kasprzaka i fragment 1 Maja – rozpoczęcie prac na przełomie sierpnia i września, zakończenie w grudniu 2007 r.
Myślachowice, Krze – rozpoczęcie prac w październiku 2007 r., zakończenie w czerwcu 2008 r.
Dulowa, Młoszowa, Karniowice i Myślachowice – rozpoczęcie prac w listopadzie 2007 r., zakończenie w październiku 2008 r.

Budowę kanalizacji w gminie Libiąż podzielono na trzy etapy inwestycyjne:
Pniaki, Jaworek – zakończenie prac w październiku 2007 r.
Moczydło – zakończenie prac na przełomie listopada i grudnia 2007 r.
Dzielnica Góra – rozpoczęcie na przełomie listopada i grudnia 2007 r., prace mogą potrwać do końca 2008 r.

W gminie Chrzanów za pierwszym razem nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę sieci kanalizacyjnej. RPWiK przygotowuje się do kolejnego przetargu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 30 (795)
  • Data wydania: 25.07.07

Kup e-gazetę!