Jerzy Włodarczyk drugi na świecie

18.07.2007 00:00
Drużyna Polski, z Jerzym Włodarczykiem - instruktorem KML MOKSiR Chrzanów, zdobyła drugie miejsce podczas Mistrzostw Świata Modeli Swobodnie Latających w Odessie na Ukrainie.
Mistrzostwa odbywały się od 24 czerwca do 1 lipca. Na starcie stanęła rekordowa liczba 274 zawodników z 38 państw.
Wśród nich była również reprezentacja Polski. W dziesięcioosobowej ekipie znalazł się instruktor KML MOKSiR Chrzanów Jerzy Włodarczyk, startujący w kategorii modeli z napędem silnikowym. Kierownikiem ekipy był Grzegorz Boryczko, niegdyś członek chrzanowskich modelarzy - obecnie instruktor klubu modelarskiego w Trzebini.
- Zorganizowanie wyjazdu na mistrzostwa świata jak również kierowanie zespołem dziewięciu indywidualistów, nie jest zadaniem prostym. Grzegorz wywiązał się z niego wyśmienicie, za co, w ocenie mojej i pozostałych członków ekipy, należą się mu podziękowania – opowiada Jerzy Włodarczyk.
Mistrzostwa zostały rozegrane na ogromnym obszarze starego poligonu artyleryjskiego. Według oceny polskich zawodników, organizacyjnie były przeprowadzone wręcz wzorowo. Niestety, pogoda zawiodła, przez cały czas wiał bardzo silny wiatr, chwilami dochodzący do 50 km na godz. Dla modelarzy są to warunki niezwykle trudne, wręcz ekstremalne. Pomimo tego ekipa polska wypadła bardzo dobrze. Zawodnicy startujący w kategorii modeli z napędem silnikowym Edward Burek z Mielca, Piotr Płachetka z Gliwic i Jerzy Włodarczyk z Chrzanowa wywalczyli srebrne medale i tytuł drużynowych wicemistrzów świata, plasując się tuż za Węgrami. Medal brązowy zdobyła ekipa Niemiec.
- Jest to wielki sukces, gdyż ostatni raz medal drużynowy został zdobyty aż 16 lat temu
( brązowy), a w pobitym polu pozostały między innymi zespoły Ukrainy, Rosji, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, w których aż roi się od mistrzów świata i Europy – komentuje ten wyczyn Jerzy Włodarczyk.
W klasyfikacji generalnej Polacy zajęli wyśmienite czwarte miejsce na 38 państw, a od brązowego medalu dzieliło ich zaledwie 65 punktów, na 10885 zdobytych. Mistrzostwa te, które mieszkańcowi Chrzanowa przyniosły srebrny medal i tytuł wicemistrza świata, można uznać więc za bardzo udane.