Nie masz konta? Zarejestruj się

Straciłem ciężkie pieniądze...

20.06.2007 00:00
Na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego obowiązuje zakaz nowej zabudowy. Właściciele działek w Wygiełzowie są załamani.
Na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego obowiązuje zakaz nowej zabudowy. Właściciele działek są załamani.
- Mam hektarową działkę na północ od ulicy Mickiewicza w Wygiełzowie. Chciałem ją podzielić na kilka części i coś z nimi zrobić. Może sprzedać osobom, które chciałyby tam postawić dom. Przecież to bardzo atrakcyjne miejsce. Ale w urzędzie gminy doznałem szoku. Dowiedziałem się, że mój teren należy do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Straciłem ciężkie pieniądze. Podobnie wielu właścicieli terenu w tej okolicy – mówi Bronisław Bieniek, mieszkaniec Wygiełzowa.
Gmina Babice znajduje się w zasięgu Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego wchodzącego w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.
- Część gminy leży na terenie parku krajobrazowego, natomiast pozostała część w otulinie tego parku. Nowe domy można budować jedynie w otulinie. Na terenie parku obowiązuje zakaz nowej zabudowy. W przypadku Wygiełzowa dotyczy to właśnie działek położonych na północ od ulicy Mickiewicza, od zjazdu do posesji pana Motyki, wraz z zabudowaniami przy ulicy Poniatowskiej i Grodzisko, oraz kompleksu pomiędzy ulicami: Lipowiecką, Podzamcze, Parkową i dalej, w kierunku wschodnim, równolegle do ul. Krakowskiej przez cały północny obszar gminy – wyjaśnia Stanisław Rokosz, sekretarz UG.
- Nikt o tym nie wiedział! – uważa Bronisław Bieniek.
- Opiniowanie projektu rozporządzenia wojewody małopolskiego odbywało się na zebraniach wiejskich: w Babicach 11 października 2004 roku i w Wygiełzowie 13 października 2004 roku – zaznacza Stanisław Rokosz.
- Radni podjęli w tej sprawie uchwałę, która weszła w życie 1 stycznia 2007 roku. Ludzie, którzy chcą się budować w rejonie ul. Mickiewicza, dowiedzieli się o tym dopiero teraz. Przynależność do parków ma swoje zalety i wady. Plusem na pewno jest to, że właściciele działek będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na działalność turystyczno-rekreacyjną – wyjaśnia radny i sołtys Wygiełzowa, Zygmunt Ziajka.
- Ludzie chcą się u nas budować, bo miejscowość jest bardzo atrakcyjna. Jako sołtys odbieram tygodniowo kilka telefonów od osób zainteresowanych kupnem gruntu w Wygiełzowie. Ale pośrednictwem się nie zajmuję – dodaje Zygmunt Ziajka.
Klaudia Remsak

Szczegółowy opis przebiegu granic ustanowionego obszaru Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego oraz zakazy inwestowania znajdują się w rozporządzeniu Wojewody Małopolskiego z dn. 17.10.2006 (Dz. Urz. Woj. Małop. Nr. 655, poz.3999 z dn. 20.10.2006r.), publikowane na stronach urzędu wojewódzkiego.


Na zdjęciu: Grodzisko w Wygiełzowie. Tu nie wolno się budować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 25 (790)
  • Data wydania: 20.06.07

Kup e-gazetę!