Nie masz konta? Zarejestruj się

Nowa płyta to podstawa

30.05.2007 00:00
Krzeszowickie place, zwane czasem Rynkami, zupełnie nie mają jego charakteru. Nie są miejscem ciekawych wydarzeń, ani terenem, gdzie warto się zatrzymać – stwierdza kierownik wydziału urbanistyki w krzeszowickim urzędzie Maria Chodacka-Kucharczyk.
Krzeszowickie place, zwane czasem Rynkami, zupełnie nie mają jego charakteru. Nie są miejscem ciekawych wydarzeń, ani terenem, gdzie warto się zatrzymać – stwierdza kierownik wydziału urbanistyki w krzeszowickim urzędzie Maria Chodacka-Kucharczyk.
- Remont elewacji budynków to ostatni etap prac. Na początek konieczne jest wyprowadzenie z Rynku ruchu samochodowego, zastosowanie tylko awaryjnych połączeń lub ustalenie nowych jego zasad, i przede wszystkim - remont płyty – podkreśla kierownik.

Poopalać się jak w Paryżu
Koncepcja rewitalizacji i zagospodarowania przestrzeni centrum Krzeszowic istnieje od kilku lat. Wykonana na zlecenie gminy, analizuje możliwości wykorzystania ciekawych miejsc w mieście. Jednak jej niektóre elementy, np. kolumny i amfiteatr na Rynku, budzą wątpliwości radnych. Teraz budzi je także wyprowadzenie z Rynku ruchu samochodowego, a wobec małej liczby parkingów, konieczność budowy nowych.
- Te plany oznaczają likwidację około stu miejsc, gdzie można stanąć samochodem – zauważa radny Ryszard Niemczyk.
- Część z nich można byłoby przenieść na plac Kulczyckiego lub w pobliże. Sam ten teren mógłby też stać się miejscem spotkań młodzieży, a może kiedyś powstałby tam jakiś gminny obiekt, np. budynek urzędu – proponuje kierownik Kucharczyk.
- To mógłby być dla gminy dobry moment, żeby się wzbogacić i odkupić teren placu targowego od parafii. Jeśli oczywiście wyraziłaby taką wolę. A na placu Kulczyckiego stworzyć rekreacyjny zieleniec, gdzie można by się nawet opalać, jak w Paryżu – snuje plany radny Jerzy Wieczorek.

Zamienić część targowiska na parking
- Czy nam, mieszkańcom gminy, zależy na tym, by olbrzymi plac targowy tylko w jeden dzień w tygodniu stał zapełniony, a w resztę dni pusty? W końcu duży jego obszar można właśnie wykorzystać na utwardzony parking, a np. na ul. Krakowskiej, jak w innych miastach, stworzyć miejsca do parkowania, ale z parkomatami – zaproponował przewodniczący komisji budżetu Roman Żbik.
Podkreślił równocześnie, że podstawową kwestią jest przekazanie przez powiat dróg w centrum miasta, np. ul. Daszyńskiego do ronda i Krakowskiej do świateł.
- Drugi krok, to doprowadzenie do przebudowy płyty i zorganizowanie przestrzeni, co łączy się z przebudową infrastruktury podziemnej. Ostatnią rzeczą będzie renowacja kamienic – dodaje wiceburmistrz Andrzej Żbik.

Żeby tętniło życie
Jednolita posadzka może w pewien sposób kreować całą przestrzeń obu rynków. Konieczne jest przeorganizowanie ich funkcji. Powierzchnia nie powinna służyć tylko handlowi warzywami czy udkami z kurczaków. Tu powinny koncentrować się rzeczy ważne. Tu powinno tętnić życie nie tylko w dzień, ale i wieczorem – przekonuje kierownik Kucharczyk.
Zaproponowała, by plac Kulczyckiego połączyć z większym Rynkiem przewiązką lub bramą. Budynki na wschodniej ścianie Rynku w przyszłości można natomiast otoczyć arkadami, by gastronomia i sklepy z ofertą wyszła na zewnątrz.
- Na wizerunek centrum miałoby także wpływ poszerzenie chodników wzdłuż elewacji – dodała.
Radni jednogłośnie stwierdzili, że zarośnięty plac, wokół którego parkują samochody, powinien być zlikwidowany.
- Ale drzewa trzeba zostawić. Nie są wysokie, więc widać przestrzeń, a równocześnie rzucają nieco cienia – podkreśla Jerzy Wieczorek.
- Chcąc dostać pieniądze z Unii na rewitalizację, trzeba poszerzyć projekt i objąć jego zasięgiem całość centrum. Dobrym pomysłem byłaby także konsultacja tych koncepcji z organizacjami pozarządowymi – uważa Roman Żbik
Na najbliższą sesję rady miejskiej zaproszono burmistrza Starego Sącza. Będzie się dzielił z krzeszowickimi radnymi pomysłami na rewitalizację centrum, na którą udało mu się otrzymać unijną dotację.
(EA)

Na zdjęciu: Stanisława Grzęda, Maria Chodacka-Kucharczyk, Jan Kanty Wójcik i Wojciech Pałka nad koncepcją zagospodarowania centrum miasta

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 22 (787)
  • Data wydania: 30.05.07

Kup e-gazetę!