Nie masz konta? Zarejestruj się

Coraz częściej praca szuka ludzi

16.05.2007 00:00
Bezrobocie w powiecie chrzanowskim jeszcze jest dwucyfrowe, ale - jak w całym kraju - szybko spada. W 2006 r. liczba ludzi bez pracy zmniejszyła się o 23 proc., rok wcześniej o 8,5 proc. Krzywa nadal idzie w dół.
Bezrobocie w powiecie chrzanowskim jeszcze jest dwucyfrowe, ale - jak w całym kraju - szybko spada. W 2006 r. liczba ludzi bez pracy zmniejszyła się o 23 proc., rok wcześniej o 8,5 proc. Krzywa nadal idzie w dół.
Przedsiębiorcy narzekają, że w rejestrach pośredniaka coraz mniej jest gotowych do podjęcia pracy fachowców. Najlepsi zatrudniani są od ręki. Tylko w marcu aż 359 osób podjęło w naszym powiecie pracę. Najwięcej zatrudnił chrzanowski Unimięs (9), Tesco 8 osób, Valeo 6, Dan Cake 6.
PUP na zamówienie pracodawców gotów jest zorganizować praktycznie każde szkolenie przyuczające do zawodu. Zastępuje więc po części skostniałe szkolnictwo zawodowe. Wielu zarejestrowanych niechętnie jednak uzupełnia lub zmienia kwalifikacje. Coraz mniej bezrobotnych korzystać też chce z różnych form aktywizacji. Wolą lepiej płatną pracę na czarno, niż stypendium stażowe. Urząd pracy ma zatem coraz trudniejszych podopiecznych.
- Wielu z nich to osoby długotrwale bezrobotne (ponad 35 proc.), niechętne do zmiany kwalifikacji. To osoby, które wiele lat nie miały stałego zajęcia i utraciły wiarę, że na coś je jeszcze stać. Największą grupę stanowią nadal zarejestrowani bez zawodu. Natomiast zawody nadwyżkowe to sprzedawcy, robotnicy budowlani, pracownicy biurowi, ślusarze, asystenci ekonomiczni. Ciekawostką jest, że podobne zawody są równocześnie poszukiwane. Jak to możliwe, spyta ktoś, że ekspedientka jest w grupie zawodów nadwyżkowych i deficytowych?
- Wyjaśnienie jest proste. Od ekspedientek wymaga się dziś dużo więcej niż przed laty. Nie wystarczy umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Ekspedientki muszą kompleksowo zająć się i towarem i klientem, a pamiętajmy, że oferta sklepów wzbogacona jest dziś o możliwość dokonywania przeróżnych opłat, operacji kartami płatniczymi itp. Wiele wykształconych w minionych latach sprzedawczyń nie jest w stanie sprostać tym zadaniom. Podobny problem dotyczy innych zawodów – tłumaczy Jerzy Kasprzyk, wicedyrektor PUP.
Z satysfakcją mówi natomiast dyrektor Kasprzyk o osobach zaktywizowanych, chętnych podjąć działalność gospodarczą na własny rachunek. Już praktycznie brakuje pieniędzy na dotacje do ich bardzo dobrych biznesplanów.
(AM)


Liczba bezrobotnych w powiecie chrzanowskim
1999 r.    6239
2000 r.    7308
2001 r.    8500
2002 r.    9358

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 20 (785)
  • Data wydania: 16.05.07

Kup e-gazetę!