Nie masz konta? Zarejestruj się

Strategiczny węzeł w Rudnie

18.04.2007 00:00
2010 rok. To zakładana przez koncesjonariusza autostrady, spółkę Stalexport, data rozpoczęcia budowy zjazdu na A4 w Rudnie koło Krzeszowic.
2010 rok. To zakładana przez koncesjonariusza autostrady, spółkę Stalexport, data rozpoczęcia budowy zjazdu na A4 w Rudnie koło Krzeszowic.
Z inicjatywy posła Andrzeja Adamczyka i wojewody małopolskiego Macieja Klimy w ubiegłym tygodniu spotkali się przedstawiciele ministerstwa transportu, samorządów Krzeszowic i Alwerni, oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
- Korzyści finansowe koncesjonariusza nie powinny być jedynym wyznacznikiem budowy węzła w Rudnie. Ponadto, istnieją możliwości współfinansowania inwestycji – podkreślił Piotr Stomma, podsekretarz stanu w ministerstwie transportu.
- Budowa węzła jest istotna zarówno dla Alwerni, jak i Krzeszowic. Może mieć wpływ na zmniejszenie bezrobocia i lokalizację w okolicy firm, których funkcjonowanie jest uzależnione od istnienia węzła – zaznaczył burmistrz Alwerni Jan Rychlik.
Wicestarosta krakowski Andrzej Furmanik podkreślił również znaczenie odciążenia lokalnych dróg od transportu ciężkiego.
- Budowa węzła w Rudnie nie stanowi problemu pod względem technicznym. Problematyczne natomiast jest jego połączenie z drogą powiatową Alwernia – Krzeszowice, ze względu na zły stan jej nawierzchni – zaznaczył dyrektor projektu Stalexport Autostrada Małopolska SA Andrzej Czarnohorski.
Obecny podczas spotkania Kazimierz Grodek, prezes zarządu RMF FM, i przedstawiciel koncernu Digicinema zadeklarowali gotowość do współfinansowania przedsięwzięcia.
- Węzeł Rudno uwzględniono w późniejszym etapie realizacji inwestycji i uwarunkowano m.in. zakończeniem remontów wiaduktów. Dlatego zakładany termin rozpoczęcia jego budowy to rok 2010 – stwierdziła Joanna Gaczewska, dyrektor biura ds. partnerstwa publiczno–prywatnego GDDKiA. (e)

Na zdjęciu: Spotkanie poświęcone budowie węzła w Rudnie. Od lewej siedzą: wojewoda małopolski Maciej Klima, poseł Andrzej Adamczyk, podsekretarz stanu w ministerstwie transportu Piotr Stomma i burmistrz Krzeszowic Czesław Bartl

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 16 (781)
  • Data wydania: 18.04.07

Kup e-gazetę!