Nie masz konta? Zarejestruj się

Kolping nie daje pracy na tacy

28.03.2007 00:00
Dawid Pierzchała (na zdjęciu), kierownik projektu „Praca TAK – Twoją drogą do pracy” w centrum wsparcia w Porębie Żegoty przypomina, że oferty pracy są, ale dla dobrych fachowców. Bezrobotnym nie pozostaje więc nic innego, tylko się doszkolić.
Dawid Pierzchała (na zdjęciu), kierownik projektu „Praca TAK – Twoją drogą do pracy” w centrum wsparcia w Porębie Żegoty przypomina, że oferty pracy są, ale dla dobrych fachowców. Bezrobotnym nie pozostaje więc nic innego, tylko się doszkolić.
- Nie wszyscy bezrobotni garną się do podnoszenia kwalifikacji, chcą od razu zarabiać. To jest ich problem. Muszą się wykazać aktywnością, bo inaczej niewiele osiągną – stwierdza Paulina Surowiec, doradca zawodowy z chrzanowskiego PUP-u.
Zatrudnienie znalazło już ponad tysiąc osób, dzięki Centrom Wsparcia Kolping – Praca. Aktualna oferta to bezpłatne kursy zawodowe dla długotrwale bezrobotnych. W powiecie chrzanowskim placówka taka działa w Porębie Żegoty (gmina Alwernia).
Ruszył właśnie projekt „Praca TAK – Twoją drogą do pracy”. W województwie małopolskim realizuje go pięć centrów wsparcia: w Porębie Żegoty, Chełmku, Wadowicach, Krakowie (Nowy Bieżanów) i Brzesku.

Pomoc dla wszystkich
W Porębie Żegoty centrum mieści się w szkole podstawowej. Każdy bezrobotny może tam przyjść. Na miejscu jest m.in. doradca zawodowy, pośrednik pracy, są oferty zatrudnienia.
- Osoba, która się zgłosi do nas, zawsze jakąś pomoc otrzyma – zapewnia Dawid Pierzchała.
Żeby jednak zakwalifikować się do projektu, trzeba być od ponad 24 miesięcy bezrobotnym, o niskich kwalifikacjach zawodowych, zarejestrowanym w PUP-ie. Dla 60 takich osób przewidziano już cały blok spotkań z psychologiem, doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy; również warsztaty, na których m.in. nauczą się pisać CV i list motywacyjny.

Najpierw kurs
Najwartościowszym elementem całego projektu są chyba kursy zawodowe (średnio 150 godzin każdy). Na razie 10 bezrobotnych chce zdobyć certyfikat m.in. opiekuna nad osobami starszymi, operatora wózków widłowych, magazyniera, specjalisty ds. kadrowo-płacowych.
- To ludzie w wieku 30-40 lat, o bardzo niskich kwalifikacjach, z wykształceniem zawodowym, a nawet podstawowym. Przeważają kobiety – mówi Pierzchała.
Przyznaje, że bardzo ciężko zachęcić do kursu odwiedzających centrum wsparcia w Porębie Żegoty bezrobotnych.
- Nie chcą się szkolić. Mówią, że przyszli po konkretną pracę, najlepiej od zaraz.

Potem praca
Główny cel projektu „Praca TAK – Twoją drogą do pracy” to podniesienie zawodowych kwalifikacji 300 osób (w ramach działalności 5 centrów wsparcia). W efekcie przynajmniej 90 bezrobotnych ma zdobyć zatrudnienie. Dawid Pierzchała zapewnia, że firmy z powiatu chrzanowskiego są na bieżąco sprawdzane pod kątem zapotrzebowania na konkretnych fachowców.
- Rodzaj szkoleń jest w jakimś stopniu odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Na przykład - Valeo szuka magazynierów, i właśnie między innymi takie kursy proponujemy – mówi.
Łukasz Dulowski


WARTO WIEDZIEĆ
Projekt „Praca TAK – Twoją drogą do pracy” jest skierowany do osób, które przynajmniej od 2 lat nie mogą znaleźć zatrudnienia, mają niskie kwalifikacje zawodowe, i są zarejestrowane w PUP-ie.
Najważniejszy cel projektu to podniesienie kwalifikacji. Organizatorzy twierdzą, że mogą zorganizować każdy kurs zawodowy.
Centrum Wsparcia Kolping – Praca w Porębie Żegoty przygotowało miejsca dla 60 uczestników projektu.
Organizatorzy zwracają koszty dojazdu.

Adres i kontakt do centrum wsparcia: Szkoła Podstawowa w Porębie Żegoty, tel. 012 258 40 38,
e-mail: poręba@kolping.pl  strona internetowa: www.poreba.kolping.pl  

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 13 (778)
  • Data wydania: 28.03.07

Kup e-gazetę!