Nie masz konta? Zarejestruj się

Zatańczyć z klezmerami

28.03.2007 00:00
Tegoroczne Dni Chrzanowa mają mieć charakter zbliżony do festiwalu kultury żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, od kilku lat bijącego rekordy popularności. Czy podobny klimat uda się zaszczepić u nas?
Tegoroczne Dni Chrzanowa mają mieć charakter zbliżony do festiwalu kultury żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, od kilku lat bijącego rekordy popularności. Czy podobny klimat uda się zaszczepić u nas?
Okaże się podczas koncertu muzyki klezmerskiej. W niedzielę, 3 czerwca, na chrzanowskim Rynku zagra Leopold Kozłowski z przyjaciółmi. Miłośnicy muzyki żydowskiej wysłuchają w ich wykonaniu koncertu „Rodzynki i migdały”. W ten sposób Chrzanów sięgnie do swych wielokulturowych korzeni. Jest wśród nich także miejsce dla społeczności romskiej, która zaistnieje artystycznie na chrzanowskim Rynku w sobotę. Spodziewane są występy zespołów cygańskich z zagranicy, m.in z Ukrainy i Macedonii.
Poprzez taniec, muzykę, sztukę i żywe lekcje historii, miasto chce stworzyć mieszkańcom okazję do bliższego poznania narodowości obecnych w jego życiu od dawna.

Zaczęło się od kirkuta
- Idea sięgnięcia do kultury żydowskiej narodziła się, gdy rozpoczęliśmy współpracę z chrzanowską gminą żydowską, dotyczącą rekonstrukcji prawie trzech tysięcy macew na cmentarzu żydowskim. Dzieło porządkowania i odbudowy jego ogrodzenia dobiega końca. 7 sierpnia spodziewamy się uroczystości religijnej z udziałem potomków spoczywających w Chrzanowie Żydów. Dni Chrzanowa w pewnym sensie mają nas przygotować na to spotkanie – mówi burmistrz Ryszard Kosowski.
Początkowo uroczysta modlitwa (kadisz), wieńcząca dzieło odnowy kirkuta, miała się odbyć w czerwcu, ale na prośbę strony żydowskiej modlitewne spotkanie Polaków i Żydów w Chrzanowie będzie mieć miejsce dwa miesiące później.

Klimat międzywojennego miasta
Organizatorzy Dni Chrzanowa chcą odtworzyć klimat epoki, w której obie narodowości poprawnie współistniały. Przypomnijmy, że historia Żydów w Chrzanowie sięga XVI wieku, a w okresie międzywojennym było ich tu nawet więcej niż Polaków. Większość sklepów i warsztatów była ich własnością. Żydzi mieli reprezentantów w radzie miejskiej, a miasto na przemian burmistrza Żyda lub Polaka.
Będą więc na Rynku kramy z macą i bajglami (to rodzaj obwarzanka), lokale gastronomiczne serwować będą dania żydowskiej kuchni, będą warsztaty tańca żydowskiego, które przygotują mieszkańców na koncert finałowy z udziałem najwybitniejszych klezmerów w Polsce. Można się będzie nauczyć także i wycinanek z motywami zaczerpniętymi z kultury tego narodu, zakupić wydawnictwa, obrazy i pamiątki o tematyce żydowskiej. Wszechnica Chrzanowska zaprosi na cykl wykładów poświęconych historii Żydów w Chrzanowie. Muzeum zaprosi na zwiedzanie kolekcji judaików, spacery po mieście i cmentarzu śladami Żydów chrzanowskich.
Chrzanowskie muzeum oraz MOKSiR pracują już nad szczegółami czerwcowych imprez i warsztatów.
(AM)


Sobotni wieczór romski (2.06) i niedzielne spotkania z kulturą żydowską (3.06) - to nie jedyne atrakcje tegorocznych Dni Chrzanowa. MOKSiR prowadzi rozmowy na temat koncertów z zespołem Łzy, Natalią Kukulską, angielskim zespołem The Rubets (znanym z przeboju „Sugar baby love”) oraz zespołem Sumptuastic.

Wciąż jeszcze można organizatorom podpowiedzieć, kto mógłby zagrać na chrzanowskiej scenie podczas dni miasta, zaplanowanych na 1-3 czerwca. (e-mail: moksir-chrzanow@wp.pl )


Tuż przed Dniami Chrzanowa
Ukaże się specjalny dodatek ”Przełomu”, w którym przybliżymy naszym Czytelnikom polsko-żydowską przeszłość Chrzanowa. Znajdziecie w nim także mnóstwo ciekawostek obyczajowych, kulinarnych. Będą też relacje z warsztatów tańca żydowskiego. To dla tych, którzy chcą się dobrze bawić na koncercie klezmerów.


Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 13 (778)
  • Data wydania: 28.03.07

Kup e-gazetę!