Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie opłaca się wagarować

14.02.2007 00:00
Wystarczy zmotywować uczniów, żeby chętnie przychodzili do szkoły i nie myśleli o ucieczkach z lekcji – mówi Małgorzata Stawarz, wicedyrektor Gimnazjum nr 3 w Trzebini.
Wystarczy zmotywować uczniów, żeby chętnie przychodzili do szkoły i nie myśleli o ucieczkach z lekcji – mówi Małgorzata Stawarz, wicedyrektor Gimnazjum nr 3 w Trzebini.
Za stuprocentową obecność na zajęciach w ciągu miesiąca (dotyczy to także spóźnień) szkoła wprowadziła certyfikaty. Upoważniają do jednego, wybranego dnia bez pytania w następnym miesiącu.
- Wagary to jedna z największych pokus młodych. Szkoły walczą z tym problemem od lat. Postanowiliśmy pokazać uczniom, że regularne chodzenie do szkoły popłaca. Dzień bez pytania to nie tylko nagroda za obecność, także za odpowiedzialność – Małgorzata Stawarz pokazuje małą, czarno-białą karteczkę.
To właśnie certyfikat. Jedna czwarta uczniów Gimnazjum nr 3 w Trzebini go otrzymuje.
- Nie opłaca się wagarować. Teraz jest jeszcze większa mobilizacja, żeby nie opuszczać nawet jednej lekcji. Jest o co walczyć. Ostatnio certyfikat wybawił mnie z opresji. Udało mi się uniknąć jedynki z biologii – przyznaje Agata Mendyk z drugiej klasy.
Dodatkowa motywacja to konkursy na najwyższy wskaźnik godzin nieusprawiedliwionych.
- Sumę godzin nieusprawiedliwionych w ciągu trzech miesięcy dzieli się przez liczbę uczniów w klasie. Wynik powinien być najbliższy zeru. Spośród klas, które wypadły najlepiej, losujemy zwycięzcę. Są nagrody – tłumaczy reguły konkursu wicedyrektor Stawarz.
- Pilnujemy się wzajemnie, żeby nikt nie zapomniał usprawiedliwić nieobecności. Jesteśmy jedną drużyną – przekonuje drugoklasista Wojtek Chechelski.
Nadkomisarz Dariusz Pogoda, naczelnik sekcji prewencji i ruchu drogowego KPP w Chrzanowie:
- Młodzi zawsze wagarowali i pewnie nadal będą to robić. Zadaniem policji jest wylegitymowanie takich delikwentów i odstawienie ich do domu lub do szkoły. Na szczęście takie przypadki nie zdarzają się często. Głównie 1 kwietnia. Wagarowiczów można spotkać w godzinach porannych, między 8 a 12, spacerujących po parku, w okolicach salonów gier, czy kafejek internetowych.
Magda Balicka

Na zdjęciu: Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Trzebini pokazują certyfikaty upoważniające do jednego dnia bez pytania w miesiącu

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 7 (772)
  • Data wydania: 14.02.07

Kup e-gazetę!