Nie masz konta? Zarejestruj się

Usypali kupę

10.01.2007 00:00
POGORZYCE. Mieszkańcy zaskoczeni likwidacją kubłów do selektywnej zbiórki odpadów.
Dziś przyjechali i zabrali dzwony. Gdzie mam wyrzucać plastikowe i szklane butelki? – skarży się starsza pani z ul. Szymanowskiego w Pogorzycach.
W miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stały dzwony, w przeciągu zaledwie jednego przedpołudnia utworzyła się całkiem spora kupa śmieci. Sąsiad staruszki, który chwilę po niej też wyszedł ze śmieciami, liczy, że gmina ustawi przy dworze nowe kubły na odpady do ponownego wykorzystania.
- Niech pani popatrzy, mam tu tylko plastikowe i szklane butelki, żadnych innych odpadów. Gdy stały tu dzwony, przechodziłem przez ulicę, pozbywałem się tego wszystkiego, i dobrze było. A teraz co mam z tym zrobić? – pyta mężczyzna. Chwilę potem dokłada swoje butelki do rosnącego z każdą chwilą wysypiska.
Mieszkańcy Pogorzyc nie doczekają się jednak powrotu dzwonów. Gmina wycofała się bowiem z systemu selektywnej zbiórki odpadów do kubłów. Zamiast tego wprowadza tzw. system workowy, czyli segregację odpadów do specjalnie oznaczonych worków. System obejmie wszystkie sołectwa oraz miejskie osiedla domów jednorodzinnych.
- Gmina nie może ponosić za mieszkańców kosztów odbioru odpadów. Posortowane śmieci będą od nich odbierać przedsiębiorcy, z którymi mają podpisaną umowę. Oni będą im także dostarczać do domów worki na selekcjonowane odpady – tłumaczy Danuta Grzesiak, naczelnik wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie.
Dzwony pozostaną natomiast na osiedlach wielorodzinnych.
(AJ)

Na zdjęciu: Dzikie wysypisko śmieci, jakie powstało po likwidacji dzwonów na działce obok dworu w Pogorzycach, posprząta gmina

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 2 (767)
  • Data wydania: 10.01.07

Kup e-gazetę!