Nie masz konta? Zarejestruj się

Rok inwestorów

05.07.2006 00:00
Czy obserwujemy przełom w przyciąganiu do gminy Alwernia prywatnego kapitału? Już teraz krakowska firma BLACHPROFIL 2, budująca centrum logistyczno-magazynowe w Grojcu, przy autostradzie A4, oferuje z marszu cztery etaty dla kierowców i magazynierów.
Czy obserwujemy przełom w przyciąganiu do gminy Alwernia prywatnego kapitału? Już teraz krakowska firma BLACHPROFIL 2, budująca centrum logistyczno-magazynowe w Grojcu, przy autostradzie A4, oferuje z marszu cztery etaty dla kierowców i magazynierów.
Planowane zakończenie inwestycji to drugi kwartał przyszłego roku. Na działce o powierzchni ok. 2,5 ha stanie m.in. duży biurowiec. Jednak już wcześniej spółka zamierza przyjąć kilkanaście osób, które podejmą zatrudnienie w Krakowie, w głównej siedzibie firmy. Przede wszystkim chodzi o kierowców i magazynierów. Paweł Kęsek, dyrektor generalny BLACHPROFIL 2, zapewnia, że będą to mieszkańcy Alwerni. Do czasu oddania centrum logistycznego pracownicy ci nabędą wymaganego doświadczenia, po czym zostaną przeniesieni do Grojca. Docelowo zaś pracę ma tam znaleźć ok. 50-60 osób. Przedstawiciel inwestora mówi też o możliwości podjęcia współpracy z lokalnymi firmami, na przykład w zakresie dostarczania materiałów biurowych.

Klapa w przeszłości
Dotychczas Alwernia nie miała szczęścia do inwestorów. Za tę gospodarczą stagnację jedni winią burmistrzów – obecnego i poprzedniego, wytykając im brak menadżerstwa z prawdziwego zdarzenia; inni wskazują na społeczny koloryt gminy pełnej protestów. Przykładem wręcz przepędzenia przedsiębiorstwa przez władze samorządowe może być firma Gellwe. Na początku lat 90. opuściła miasto, przenosząc się do Zabierzowa, gdzie – jako jeden z największych zakładów w okolicy – wciąż funkcjonuje. Została – jak mówią alwerniańscy radni, zasiadający wówczas w radzie – naznaczona etykietką „uciążliwa dla otoczenia”.
W tym samym czasie na terenie Zakładów Chemicznych Alwernia chciała swoją fabrykę wybudować Coca-Cola. Ostatecznie wybrała Niepołomice. Ponoć zadecydowały względy polityczne, choć burmistrz Jan Rychlik – wtedy zastępca szefa gminy, mówi dzisiaj, że Coca-Cola złożyła zaledwie zapytanie inwestycyjne.
Mieszkańcy Alwerni, a właściwie dobrze zorganizowana grupa populistów, przegoniła sosnowiecką Dudę Bis, czołowego producenta mięsa i wędlin w Polsce, który na terenie ZCh Alwernia chciał uruchomić produkcję fosforanów wapniowych jako dodatków do pasz. W świat odleciała Biedronka, planująca ulokować market przy drodze wojewódzkiej 780, zaś kopuły RMF FM w Nieporazie do dzisiaj nie dały obiecanych miejsc pracy.

Szansa w teraźniejszości
Czy ten rok okaże się dla gminy Alwernia przełomowy, jeżeli idzie o nowych inwestorów? Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej istnieje taka szansa. Decyzja spółki BLACHPROFIL 2 o wybudowaniu centrum logistyczno-magazynowego właśnie w Grojcu może pomóc władzom samorządowym w staraniach o budowę zjazdu z pasa autostrady A4 Kraków-Katowice. Taki zjazd i obecność już jednego inwestora stwarza natomiast sprzyjające okoliczności do przyciągnięcia innych firm. W samym tylko Grojcu, również przy autostradzie, są bardzo atrakcyjne działki pod budowę kolejnego zakładu.
Ożywienie inwestycyjne widać też na terenie Zakładów Chemicznych Alwernia. Być może jeszcze w tym roku, a najdalej w przyszłym, swoją produkcję mają tam uruchomić trzy nowe firmy: ChemAc z Oświęcimia (dodatki do tworzyw sztucznych), Rejon Robót Drogowych Balice (masy bitumiczne) oraz Progres z Katowic (huta szkła).
- Na ogół inwestorzy oczekują od gmin jednej, ale bardzo ważnej rzeczy: skrócenia do minimum tak zwanej dłużyzny urzędowej – stwierdza Kamil Gadaszewski, specjalista ds. marketingu w spółce BLACHPROFIL 2.
Łukasz Dulowski


Dla Przełomu
Paweł Kęsek, dyrektor generalny BLACHPROFIL 2:
- Planujemy przenieść do Grojca przynajmniej część administracji firmy. Lokalizacja przy autostradzie A4, na terenie gminy Alwernia, jest dla nas szczególnie dogodna, ponieważ chcemy rozwijać transport naszych produktów między innymi w kierunku na zachód od Krakowa.

Co robi BLACHPROFIL 2?
Jest to spółka jawna, istniejąca na rynku od 1997 r., posiadająca wyłącznie polski kapitał. Produkuje pokrycia dachowe (m.in. blachy stalowe, blachy trapezowe, dachówki blaszane, profile elewacyjne, membrany dachowe, okna połaciowe, rynny).

Gdzie składać podania o pracę? Siedziba firmy mieści się przy ul. Legnickiej 5 w Krakowie, tel. 012-415-55-51, e-mail: praca@blachprofil2.com.pl, strona internetowa: www.blachprofil2.com.pl

Na zdjęciu: Już w październiku ma stanąć w Grojcu biurowiec firmy BLACHPROFIL 2 z Krakowa. Na razie trwa budowa ogrodzenia.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 27 (741)
  • Data wydania: 05.07.06

Kup e-gazetę!