Nie masz konta? Zarejestruj się

Rekreacja po kopalni

24.05.2006 00:00
Rejon szybu Zbyszek po byłej KWK Siersza będzie pierwszym z trzebińskich terenów poprzemysłowych, które gmina zamierza zrewitalizować, czyli po prostu - zagospodarować i udostępnić mieszkańcom.
Rejon szybu Zbyszek po byłej KWK Siersza będzie pierwszym z trzebińskich terenów poprzemysłowych, które gmina zamierza zrewitalizować, czyli po prostu - zagospodarować i udostępnić mieszkańcom.
Przedstawiciele gminy, uczestniczący w przeprowadzonych ostatnio warsztatach, najchętniej widzieliby tam tereny sportowo-rekreacyjne.

Dlaczego była KWK Siersza?
Teraz krakowscy naukowcy z Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Akademii Ekonomicznej będą nadawać planom bardziej realny kształt, przygotowując Lokalny Program Rewitalizacji dla tego obszaru. Ten z kolei w przyszłości ma pomóc Trzebini pozyskać pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a co za tym idzie – urzeczywistnić plany. Program powinien być gotowy już na jesień.
Terenów poprzemysłowych w gminie Trzebinia nie brakuje. Co zatem zadecydowało o wyborze tego akurat obszaru? Przede wszystkim jego sytuacja własnościowa. Zajmujący 7 hektarów obszar wokół szybu Zbyszek prawie w całości należy do gminy. Poza tym, jest dogodnie usytuowany – 6 km od autostrady, 5 km od dworca PKP, 3 km od drogi krajowej i centrum miasta. Ma również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przewidujący tu m.in. usługi komercyjne, nieuciążliwą dla środowiska produkcję, ogólnodostępną zieleń. Teren jest także dobrze uzbrojony (prąd, gaz, woda, telekomunikacja).
- Kiedyś, przy zagospodarowywaniu terenów poprzemysłowych zmierzano do całkowitego usunięcia, zlikwidowania śladów po prowadzonej tam wcześniej działalności. Teraz są tendencje do zachowania elementów architektury i zaadaptowanie ich na cele użytkowe, co ma przypominać o charakterze tych terenów – mówiła dr Anna Ostręga z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zanim uczestnicy warsztatów przystąpili do pracy w grupach, mających wypracować pomysły na zagospodarowanie obszaru przy szybie Zbyszek.

Dlaczego akurat centrum?
Największe poparcie zyskały koncepcje dotyczące zorganizowania tam centrum rekreacyjno-sportowego, służącego rozwojowi turystyki weekendowej. Zakładają one m.in. odnowienie i zagospodarowanie samego szybu, utworzenie ścieżek pieszych i rowerowych, stworzenie miejsca dla klubów sportowych, jak również seniorów. Siedzibę miałoby tam, jak obecnie, Muzeum Ziemi Trzebińskiej.
Jak podkreśla prof. Krzysztof Lenartowicz z Politechniki Krakowskiej (moderator jednej z grup), należy wykorzystać również walory krajobrazowe tego miejsca, czyli pobliski akwen Balaton i górę Bożniową. Sugeruje on uruchomienie kolejki górniczej, która kursowałaby zarówno podziemnym tunelem, jak i po powierzchni, pomiędzy tymi terenami. W ten sposób połączono by funkcję rekreacyjną z dydaktyczną, przypominającą o tradycjach górniczych tego terenu.
Jak zapowiedzieli organizatorzy warsztatów, mieszkańcy, którzy w nich nie uczestniczyli, a mają swój pomysł na trzebińskie tereny poprzemysłowe, będą mogli je przedstawić na stronie internetowej gminy Trzebinia: www.trzebnia.pl. Na razie jednak jeszcze tej możliwości nie mają.
Grażyna Kaim

Pomysły
Wśród priorytetowych pomysłów na zagospodarowanie obszaru wokół szybu Zbyszek znalazły się ponadto: wystawa interaktywna Polska w miniaturze, rozbudowane Muzeum Ziemi Trzebińskiej, muzeum regionalne górnictwa węglowego i kruszców, park technologiczny i centrum edukacyjne.

Na zdjęciu: Małgorzata Matysiak prezentuje pomysły wypracowane w swoim zespole

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 21 (735)
  • Data wydania: 24.05.06

Kup e-gazetę!