Nie masz konta? Zarejestruj się

Wkrótce nabór do szkół

08.03.2006 00:00
Od 15 maja do 19 czerwca gimnazjaliści mogą składać podania o przyjęcie do szkół wyższego szczebla. Czas więc przyjrzeć się, co oferuje edukacyjny rynek w powiecie chrzanowskim. W najbliższych tygodniach zaglądać też będziemy do sąsiednich gmin i powiatów, aby ułatwić uczniom i rodzicom wybór.
Od 15 maja do 19 czerwca gimnazjaliści mogą składać podania o przyjęcie do szkół wyższego szczebla. Czas więc przyjrzeć się, co oferuje edukacyjny rynek w powiecie chrzanowskim. W najbliższych tygodniach zaglądać też będziemy do sąsiednich gmin i powiatów, aby ułatwić uczniom i rodzicom wybór.
Najprawdopodobniej w kwietniu odbędą się też powiatowe targi edukacyjne, podczas których szkoły będą zachęcać uczniów do wyboru tej, a nie innej placówki.
Targi to działanie czysto marketingowe, podobnie jak niektóre „handlowe” nazwy klas, szczególnie w liceach: dziennikarska, europejska, prawno-ustrojowa itp. W oficjalnych dokumentach stosować ich nie wolno, należy tylko wskazać, jakie przedmioty w danej klasie nauczane są na poziomie rozszerzonym.
Dziś wszystko wskazuje na to, że poziom kształcenia w lokalnych szkołach, zwłaszcza liceach i technikach, jest w miarę wyrównany, a do ogólnopolskiej czołówki, wyłanianej w rankingach na podstawie ilości olimpijczyków, wciąż im daleko. Żadna z nich nie dysponuje też danymi określającymi, ilu absolwentów z powodzeniem dostaje się na prestiżowe uczelnie państwowe, co mogłoby być jednym z kryteriów ich oceny. Zatem przypuszczać należy, że wszystkie będą równie intensywnie, jak w minionych latach, walczyć o utrzymanie dotychczasowej ilości klas i miejsc pracy nauczycieli.
W tym roku mogą jeszcze spać spokojnie, za trzy lata zacznie się poważny problem.

Idzie niż
- Liczba urodzeń maleje od 1981 roku. W 1998 osiągnęła statystyczne dno. Patrząc na cyfry, łatwo obliczyć, ilu uczniów ubędzie w naszych szkołach w kolejnych latach – mówi Jerzy Fraś, dyrektor powiatowego wydziału edukacji.
W roku szkolnym 2003/2004 w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło naukę 1780 uczniów. Oznacza to, że do roku szkolnego 2009/2010 liczba potencjalnych pierwszoklasistów spadnie o około 400. To tak, jakby zlikwidowano jedną, sporą szkołę.

Co oferują młodzieży szkoły
Jak poinformował dyrektor Fraś, jest już wstępny plan naboru do szkół ponadgimnazjalnych na rok 2006/2007.
- Podstawowym jego założeniem była zbliżona do ubiegłorocznej liczba absolwentów gimnazjów (1625) oraz utrzymująca się od lat tendencja, że 15 procent młodzieży z powiatu chrzanowskiego wybiera szkoły średnie poza jego granicami. Można więc liczyć, iż ok. 1400 uczniów będzie kontynuować naukę w szkołach prowadzonych przez powiat chrzanowski – mówi J. Fraś.
Poniżej prezentujemy planowane na rok 2006/2007 profile kształcenia (rozszerzenia, zawody) w poszczególnych typach szkół dla młodzieży powiatu chrzanowskiego. 

  • I LO w Chrzanowie chce utrzymać 9 klas pierwszych. Proponuje profile (w nawiasach liczba klas, jeśli ma być więcej niż jedna)): matematyczno-fizyczny, matematyczno-fizyczno-informatyczny (2), biologiczno-chemiczny (2), biologiczno-geograficzny, język polski-historia-WOS (2), język polski, historia-WOK.

  • II LO w Chrzanowie planuje 8 klas (wszystkie po jednym oddziale): matematyczno-fizyczno-informatyczna, matematyczno-fizyczno-chemiczna, biologiczno-chemiczna, biologiczno-fizyczno-chemiczna, język polski-historia-WOS, język polski-język angielski-geografia, język polski-historia-historia sztuki, geografia-język angielski-WOK.

  • LO w Trzebini chce utrzymać 4 klasy: matematyczno-informatyczną, informatyka-język obcy, biologia-geografia, język polski-geografia.

  • Powiatowe Centrum Edukacyjne w Chrzanowie (Fablok) będzie zachęcać do nauki w liceum ogólnokształcącym o profilu matematyka-informatyka-język angielski; w liceum profilowanym o specjalności mechatronik; w klasach zasadniczej szkoły zawodowej: elektryk, ślusarz, monter mechatronik, sprzedawca, mechanik pojazdów samochodowych i klasie wielozawodowej.

  • Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini w liceum profilowanym chce kształcić w zakresie zarzadzania informacją i klasie ekonomiczno- administracyjnej. Proponuje też edukację w technikum w klasach o profilach: technik-ekonomista(2), technik-handlowiec, technik ochrony środowiska, technik mechanik, technik elektryk i technik mechatronik.

  • Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Trzebini w liceum zawodowym zamierza kształcić w klasie o profilu usługowo-gospodarczym i zarządzania informacją. Proponuje też naukę w technikum o specjalnościach technik informatyk, technik żywienia i gospodarstwa domowego oraz technik elektronik, technik komunikacji, technik teleinformatyk, technik budownictwa.
    o Zespół Szkół w Libiążu przymierza się do prowadzenia czterech klas liceum ogólnokształcącego: matematyczno-informatycznej, biologiczno-chemicznej, język polski-historia, język polski-język angielski-geografia. Chce prowadzić jedną klasę liceum zawodowego o profilu usługowo-gospodarczym oraz klasy technikum: technik-ekonomista, technik-elektronik, technik-mechanik, technik górnik.

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie zaplanował przyjęcia do zasadniczej szkoły zawodowej o specjalnościach: cukiernik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, piekarz, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz małej gastronomii, malarz tapeciarz.

  • Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu prowadzić będzie od września jedną klasę pierwszą. W zakresie rozszerzonym nauczany w niej będzie język polski i język angielski, co pozwoli na zdawanie matury z tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym przez wszystkich uczniów, natomiast uczniowie o sprecyzowanych zainteresowaniach dzieleni będą na mniejsze grupy. Nie ma w tej szkole limitów zdawania matury na poziomie rozszerzonym jak w szkołach publicznych, zatem zajęcia w grupach pozwolą na rozszerzanie wiedzy według potrzeb i zainteresowań uczniów.
    (Za tydzień o szkołach policealnych i szkołach dla dorosłych prowadzonych przez powiat chrzanowski).
  • Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

    • Numer: 10 (724)
    • Data wydania: 08.03.06

    Kup e-gazetę!