Nie masz konta? Zarejestruj się

David Odnowiciel

08.03.2006 00:00
Z mieszkającym w Wiedniu 18-letnim Davidem Gierczakiem, marzącym o odbudowie pałacu w chrzanowskim Kościelcu, rozmawia Marek Oratowski
Skąd zainteresowanie pałacem w Kościelcu? 
- Historia Chrzanowa, skąd pochodzę, zawsze mnie fascynowała, szczególnie ta dotycząca Fabryki Lokomotyw w Fabloku. Buduję modele fablokowskich lokomotyw w skali 1: 87 oraz makietę kolejową. Od dzieciństwa intrygował mnie także pałac w Kościelcu, choć znam go tylko z pocztówek oraz opowieści. Mam bardzo duży sentyment do tego miejsca, a park z widokiem na miasto ma swój niepowtarzalny urok i przypomina mi chwile spędzane tu podczas letnich spacerów oraz zimowych szaleństw. Chrzanów ma teraz bardzo ładny rynek i kilka ciekawych zabytków, ale brakuje mu jakiegoś obiektu reprezentacyjnego, dlatego właśnie postanowiłem powalczyć o odbudowę pałacu Starzeńskich w Kościelcu.
Czy o tych planach wiedzą władze gminy i kiedy można się spodziewać jakichkolwiek działań?
- Oczywiście, władze Chrzanowa, z burmistrzem na czele, wiedzą o moich planach. Odbudowa mogłaby się rozpocząć zaraz po przejęciu terenu od gminy oraz uzyskaniu wszystkich pozwoleń na podstawie zachowanej dokumentacji, z wykorzystaniem najnowszej techniki budowlanej. W obiekcie powinien funkcjonować hotel, restauracja i centrum konferencyjno-wystawiennicze. W parku widziałbym pawilon z kawiarnią i barem oraz ogródek piwny, zaś w byłych budynkach gospodarczych stadninę koni dla potrzeb hipoterapii. W hotelu byłoby miejsce na organizowanie konferencji, bankietów, oraz koncertów i wystaw. W budynku pałacowym stałaby obowiązkowo także makieta kolejowa i moja kolekcja fablokowskich (i innych) ciekawych modeli.
Poczynił już pan jakieś kroki w sprawie uzyskania prawa użytkowania nieruchomości i odbudowy? I kto to ma wszystko finansować?
- W ubiegłym roku wystąpiłem do gminy z wnioskiem o kupno lub dzierżawę wieczystą terenu po byłym zespole parkowo-pałacowym w celu odbudowy pałacu. Wiem, że aktualnie gmina opracowuje plan zagospodarowania przestrzennego tego rejonu. Znalazłem poważnego inwestora. Właściwie czekam teraz na atrakcyjną propozycję od gminy i dobre warunki na zrealizowanie mojego projektu.
Czy ewentualna odbudowa będzie obejmowała sam pałac, czy również jego otoczenie?                    
- Oprócz odbudowy pałacu, planuję wybudować stylową kawiarnię na wzór wiedeńskiego Kaiser Pavillon w Schönbrunie oraz wyremontować dawne budynki gospodarcze. W razie potrzeby powstanie także parę małych domków w stylu dworskim. Możliwe, że po otrzymaniu pozwolenia, w parku powstanie niewielki wyciąg narciarski, gdyż istniejący tam pagórek cieszy się wielką popularnością w sezonie zimowym. Oczywiście plany mogą się zmienić i zostać dostosowane do potrzeb i wymagań przyszłych klientów. Na pewno mogę zagwarantować, że jeżeli dojdzie do ich realizacji, to hotel nie będzie zakłócał spokoju mieszkańcom Kościelca. Wręcz przeciwnie, stworzy im nowe możliwości spędzania wolnego czasu. Każdy będzie tam mile widziany, zwłaszcza mieszkańcy Chrzanowa oraz okolic. Wydarzenia kulturalne, które bym tam widział, będą zróżnicowane, i na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Czy pański plan jest w ogóle realny?  
- Jeśli władze Chrzanowa wesprą mnie w odnowie tego ważnego chrzanowskiego zabytku, to nie widzę większych przeszkód. Boję się tylko, żeby ktoś nie wykorzystał mojego młodego wieku do nieczystych zagrywek. Zdobyłem duże doświadczenie w branży biznesowej, lecz czasami mam trudności w prowadzeniu poważnych rozmów z osobami dużo starszymi, właśnie ze względu na mój wiek. Tematem zainteresowane są duże zagraniczne firmy oraz sławni artyści z całej Europy. Odbudowa pałacu miałaby także wpływ na podniesienie rangi Chrzanowa.
Skąd materiały o pałacu, które można obejrzeć na pana stronie internetowej?
- Materiały tam przedstawione dostałem od Mariusza Paździory, inne pochodzą z Internetu, chrzanowskiego muzeum i urzędu miejskiego. Niektóre zdjęcia oraz pocztówki kupiłem na aukcjach internetowych. Informacji dotyczących makiety pałacu udzielił mi jej twórca, Adam Waluszkiewicz. Wciąż proszę pomoc w odnajdywaniu informacji, fotografii oraz materiałów dotyczących pałacu. Tuż po uruchomieniu strony, zainteresowanie odbudową pałacu przerosło moje oczekiwania. Zgłosiło się wiele znaczących firm oraz znanych osobistości chcących współpracować przy realizacji odbudowy obiektu oraz po jego otwarciu. Dowodem liczba wpisów do księgi gości na stronie internetowej, funkcjonującej dopiero od grudnia ubiegłego roku. Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim za wsparcie przy tworzeniu oraz promowaniu strony.
Ma pan jakieś kontakty z rodziną byłych właścicieli pałacu?
- Niestety, nie udało mi się nawiązać takiego kontaktu, choć bardzo chętnie bym to zrobił, ponieważ pozwoliłoby to na uzupełnienie informacji na temat jego historii.

Ryszard Kosowski, burmistrz Chrzanowa
- Gdy z Davidem Gierczakiem rozmawiałem po raz pierwszy, miał 17 lat. Od razu wywarł na mnie pozytywne wrażenie. Zadziwiła mnie jego wiedza o zabytkach i biznesie. Mimo młodego wieku, potraktowałem go jak partnera. Rozmowa zainspirowała mnie, by poważnie pomyśleć o odbudowie pałacu w Kościelcu. Zamierzam oddać teren, na którym stał pałac, w użytkowanie wieczyste. Będzie to możliwe po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego, czyli najwcześniej w maju lub czerwcu. Oczywiście, odbędzie się to w drodze przetargu. Może do niego przystąpić każdy. Również David Gierczak, lub inwestorzy, których zainteresował pomysłem odbudowy pałacu. By zabezpieczyć interesy gminy, w warunkach przetargu znajdzie się zastrzeżenie, że nie może tam powstać żaden inny obiekt. Określimy też czas, w którym działka powinna być zabudowana.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 10 (724)
  • Data wydania: 08.03.06

Kup e-gazetę!