Nie masz konta? Zarejestruj się

Ochrona bez kultury

23.11.2005 00:00
- W Biedronce na al. Henryka w Chrzanowie potraktowano mnie jak złodziejkę. - Nigdy nie czułam się tak upokorzona i niesłusznie oskarżona – żali się starsza kobieta. Piątkowym popołudniem jak zwykle poszła do sklepu na niewielkie zakupy. Gdy wychodziła ze sklepu, podszedł do niej ochroniarz.
- W Biedronce na al. Henryka w Chrzanowie potraktowano mnie jak złodziejkę.
- Nigdy nie czułam się tak upokorzona i niesłusznie oskarżona – żali się starsza kobieta.
Piątkowym popołudniem jak zwykle poszła do sklepu na niewielkie zakupy. Gdy wychodziła ze sklepu, podszedł do niej ochroniarz.
- W obcesowy sposób zażądał, bym otwarła torebkę. Oburzyłam się i nie chciałam tego zrobić. Postraszył mnie więc, że jak nie otworzę, to odprowadzi mnie na zaplecze i zadzwoni po policję. Spełniłam więc jego żądanie. Oczywiście nic nie znalazł. Odszedł bez słowa przepraszam – relacjonuje kobieta.
Kobieta rozumie, że ochroniarz, podejrzewając kradzież, musiał zareagować. Ma żal jednak o to, że zajście miało miejsce na oczach tłumu, i że młodzieniec nie przeprosił za pomyłkę.
- Nie wiem, jak ich kształcą, ale ich kultura osobista pozostawia wiele do życzenia – podkreśla kobieta.
W naszym powiecie kształcenie ochroniarzy prowadzi m.in. Społeczny College Biznesu i Języków Obcych w Chrzanowie. Kilkudziesięciu młodych ludzi zdobywa tam tytuł technika ochrony fizycznej osób i mienia.
- Nasi słuchacze są szkoleni bardzo precyzyjnie. Poznają techniki interwencyjne. Ćwiczą konkretne zachowania. Wiedzą, jak zareagować, i na jaką ustawę się powołać. Są również uczulani, jak powinni się zachować w przypadku pomyłki, jednak pewne zachowania trzeba mieć we krwi. Kulturę osobistą wynosi się z domu – mówi Renata Bębenek, dyrektor Społeczego Collegu Biznesu i Języków Obcych w Chrzanowie.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 47 (710)
  • Data wydania: 23.11.05

Kup e-gazetę!