Nie masz konta? Zarejestruj się

Wyjaśnianie śmierci Gosi

23.11.2005 00:00
Rodzice Małgorzaty Kucharczyk, która po wypadku samochodowym zmarła w chrzanowskim szpitalu, złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestepstwa przez personel.
Rodzice Małgorzaty Kucharczyk, która po wypadku samochodowym zmarła w chrzanowskim szpitalu, złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestepstwa przez personel.
W poprzednim wydaniu „Przełomu” Jerzy Kucharczyk, ojciec Gosi, opowiedział, jak wyglądały ostatnie godziny spędzone z córką. Lekarze mieli go zapewniać, że dziewczyna nie ma żadnych uszkodzeń mózgu; że nie powinien się martwić, bo wszystko jest w porządku. Kiedy w niedzielę rano pan Jerzy przyszedł do szpitala, usłyszał, że Gosia zmarła w nocy. Nikt nie potrafił mu powiedzieć, dlaczego tak się stało. W ubiegłym tygodniu złożył w Prokuraturze Rejonowej w Chrzanowie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez personel. Jego zdaniem, śmierć córki była następstwem nieprofesjonalnego działania lekarzy.
- Wszczęliśmy postępowanie karne w sprawie o przestępstwo z artykułu 155 Kodeksu karnego. Chodzi o nieumyślne spowodowanie śmierci – informuje prokurator Piotr Kosmaty.
Obecnie prokuratura przesłuchuje świadków, również lekarzy. Pełna dokumentacja lekarska zmarłej dziewczyny oraz wyniki sekcji zwłok zostaną przesłane do wybranego ośrodka medycznego. Na tej podstawie biegli określą rzeczywistą przyczynę zgonu. Jeśli okaże się, że leczenie przeprowadzono nieprawidłowo, zostaną postawione zarzuty konkretnym osobom.
Jednocześnie personel szpitala coraz głośniej mówi o polityce oszczędnościowej, która rzekomo ma wpływać na pogorszenie standardu świadczeń medycznych.
- W toku postępowania karnego nie jest to żaden argument usprawiedliwiający ewentualne zaniedbania lekarskie. To tak samo, jakby prokuratura zaniechała dochodzenia do prawdy obiektywnej, bo specjalistyczne badania są zbyt drogie – mówi Zbigniew Uroda, chrzanowski prokurator rejonowy.
 

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 47 (710)
  • Data wydania: 23.11.05

Kup e-gazetę!