Nie masz konta? Zarejestruj się

Pompują dalej

23.11.2005 00:00
Do końca grudnia zawieszono strategiczne decyzje co do przyszłości rekultywacji zbiornika pomarglowego w Trzebini-Górce. Do tego czasu ma być znana decyzja ministerstwa finansów o ewentualnym przedłużeniu terminu wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na odpompowanie zgromadzonej tam wody i pierwszy etap usuwania odpadów stałych.
Do końca grudnia zawieszono strategiczne decyzje co do przyszłości rekultywacji zbiornika pomarglowego w Trzebini-Górce.
Do tego czasu ma być znana decyzja ministerstwa finansów o ewentualnym przedłużeniu terminu wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na odpompowanie zgromadzonej tam wody i pierwszy etap usuwania odpadów stałych.
Niesprzyjająca aura (susza) i przekroczenie określonych w pozwoleniu wodno-prawnym parametrów chemicznych spuszczanej z jeziorka cieczy sprawiło, że do końca grudnia nie jest możliwe wykorzystanie większej części z 12 milionów złotych zapisanych na ten cel w budżecie państwa. Stanowisko ministerstwa o uznaniu tych środków za niewygasające ma być znane do 15 grudnia.
W związku z tym, gmina Trzebinia musi przedłużyć porozumienie z urzędem wojewódzkim w sprawie realizacji tej inwestycji oraz prolongować umowę z wykonawcą prac, z którego notabene nie jest zadowolona. Oba dokumenty wygasają 30 listopada i zapewne będą przedłużone do 25 grudnia. Wtedy też jasne się stanie, czy ogłoszony przez gminę konkurs na wybór technologii dalszego postępowania z „jeziorkiem” przyniesie rozstrzygnięcie, czy też wobec braku pieniędzy, wszelkie prace trzeba będzie zakończyć wykonaniem odwiertu pozwalającego na grawitacyjny zrzut wody i utrzymanie obecnego poziomu lustra.
Odpompowywania wody z jeziorka w Górce oficjalnie nie wstrzymano, jednak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na bieżąco śledzi parametry spuszczanej do Chechła cieczy, zwracając uwagę, że to już nie tylko poziom pH stanowi zagrożenie dla środowiska, ale także chlorki i siarczany, których normy wynikające z pozwolenia wodno-prawnego też już były przekroczone.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 47 (710)
  • Data wydania: 23.11.05

Kup e-gazetę!