Nie masz konta? Zarejestruj się

Myślmy globalnie, działajmy lokalnie

02.11.2005 00:00
Debata „Przełomu: Kto powinien ubiegać się o mandat w nadchodzących wyborach samorządowych? Na kogo warto głosować?
Debata „Przełomu: Kto powinien ubiegać się o mandat w nadchodzących wyborach samorządowych? Na kogo warto głosować?
O próbę opisu przyszłego krajobrazu politycznego powiatu chrzanowskiego poprosiliśmy: Tadeusza Arkita z zarządu powiatowego PO, Michała Korcza – wiceprzewodniczącego rady powiatowej Samoobrony, Adama Pasternaka, przewodniczącego trzebińskiego koła Partii Demokratycznej, Romana Warchoła z PSL oraz Antoniego Urbańskiego – wiceprzewodniczącego rady powiatowej SLD. Zaproszeni przedstawiciele PiS nie przybyli.
A. Urbański: - Obecnie sylwetek flagowych nie mamy w powiecie pod dostatkiem. Dlatego dla mnie najważniejszy jest dopływ świeżej krwi do samorządu, w którym nie powinno być radnych zawodowych. Proponuję ograniczyć ich kadencyjność. Dwukrotna wystarczy. Ponadto, kandydaci powinni być czytelni politycznie.
A. Pasternak: - W wyborach samorządowych sylwetka polityczna kandydata nie ma większego znaczenia. Tu przecież ludzie znają się w swoim środowisku, więc dobrze wiedzą, na kogo głosować. Co innego wybory parlamentarne, gdzie przynależność partyjna jest ważna. Dlatego najlepiej, aby karierę parlamentarną, czy w ogóle polityczną, rozpoczynać od dołu, od szczebla lokalnego. Myślmy globalnie, działajmy lokalnie.
T. Arkit: - Wiele zmienił bezpośredni wybór burmistrza. Wiem to na swoim przykładzie. Nie muszę już zajmować się prowadzeniem rozgrywek w obrębie rady, by uzyskać poparcie do przeforsowaniu decyzji korzystnych dla całej gminy. Teraz po prostu je wydaję albo proponuję.
M. Korcz: - Burmistrz, w przeciwieństwie do starosty wybieranego pośrednio, nie jest już zakładnikiem swojej rady…
A. Urbański: - Nic takiego! Kolegialne podejmowanie decyzji, czyli np. na zarządzie powiatu, stanowi najlepsze zabezpieczenie przed błędnymi decyzjami starosty.
R. Warchoł: - Czymże jest samorząd, jeśli nie sztuką kompromisu? Rada winna przypominać lejce, które będą starostę kontrolować.
T. Arkit: Starostę, czy burmistrza, kontroluje przede wszystkim prawo. Natomiast niewątpliwie krępuje ich działanie rady, która myśli głównie o wewnętrznych rozgrywkach. Dlatego proponuję, by połowę składu rady powiatu stanowili fachowcy, których powołuje właśnie do radzenia nowy starosta, wybierany bezpośrednio.
A. Urbański - Samorząd to nie firma. Nie uważam, by wybór bezpośredni był najlepszy.
T. Arkit: Ale dopiero taki wybór daje możliwość skutecznego oraz odpowiedzialnego działania. I skoro ten system się sprawdził w gminach, warto zastosować go także na szczeblu powiatowym, choćby na początek nawet bez wprowadzania połowy składu rady przez starostę.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 44 (707)
  • Data wydania: 02.11.05

Kup e-gazetę!