Nie masz konta? Zarejestruj się

Rodzinne wypłacane za granicą

13.07.2005 00:00
Pracujesz w kraju członkowskim Unii Europejskiej? Sprawdź, czy należy ci się świadczenie rodzinne
Od maja zeszłego roku setki Polaków wyjechało za granicę, by tam szukać legalnej pracy. W rodzinnym kraju zostawili współmałżonków z dziećmi. Nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że mogą im pomóc. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i wypełnić formularz.
Pan X pracuje legalnie w Irlandii. W Polsce została pani X z dzieckiem. Pan X może z powodzeniem starać się o świadczenie rodzinne w kraju, gdzie aktualnie jest zatrudniony. Jego wysokość i sposób wypłacenia zależy jednak od sytuacji małżonki. Decyduje fakt, czy kobieta jest aktywna zawodowo, czy też nie.

Wniosek, potem formularz
Osoba zatrudniona lub pracująca na własną rękę za granicą (pan X) składa wniosek o przyznanie świadczenia rodzinnego w odpowiedniej miejscowej instytucji (np. w Niemczech i Austrii są to urzędy skarbowe, w Irlandii urząd pomocy społecznej). Musi również wypełnić formularz E 401 dotyczący członków jego rodziny zamieszkałych w innym państwie członkowskim (w przypadku rodziny państwa X chodzi o przebywającą w Polsce żonę z dzieckiem). Następnie instytucja zajmująca się przyznawaniem świadczeń rodzinnych rozpoznaje sytuację rodziny pana X w kraju. W tym celu kontaktuje się z jednym z szesnastu Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej (w Małopolsce jest to ROPS w Krakowie).

Czy żona pracuje?
ROPS sprawdza, czy członkom rodziny pana X przysługuje polskie świadczenie rodzinne. Świadczenie to przysługiwałoby wtedy, gdy żona pana X byłaby osobą aktywną zawodowo. Wtedy pierwszeństwo do wypłaty pomocy spoczywałoby na Polsce. Warto jednak pamiętać, że w Polsce świadczenia rodzinne należą do najniższych w Unii Europejskiej. Rodzinie X należałoby się więc polskie świadczenie w pełnej wysokości (43 zł miesięcznie) oraz dopłata z irlandzkiego urzędu pomocy społecznej (różnica między wysokością tamtejszego i polskiego świadczenia).
W przypadku, gdy pani X nie jest osobą aktywną zawodowo, świadczenie w pełnej wysokości wypłaca odpowiednia instytucja w kraju, w którym pracuje jej małżonek.
Szczegółowych informacji na temat świadczeń rodzinnych w Unii Europejskiej udziela Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, ul. Radziwiłłowska 1, tel. (12) 422-06-36, 426-91-00.
www.rops.krakow.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 28 (691)
  • Data wydania: 13.07.05

Kup e-gazetę!