Nie masz konta? Zarejestruj się

Kontrowersyjna akcyza

13.04.2005 00:00
Czy państwo słusznie pobiera daninę od samochodów sprowadzanych z UE po wstąpieniu Polski do Wspólnoty?
Czy podatnicy, którzy sprowadzili samochody z krajów Unii Europejskiej po 1 maja 2004 r., mogą liczyć na zwrot akcyzy? Niewykluczone, że tak.
W powiecie chrzanowskim – według danych powiatowego wydziału komunikacji – dotyczy to około dwóch tysięcy osób.
Do Parlamentu Europejskiego wpłynęła skarga na Polskę, dotycząca pobierania podatku akcyzowego od samochodów sprowadzanych z UE po wstąpieniu naszego kraju w struktury unijne. Petycję wystosował mieszkaniec Wielkopolski, który twierdzi, że pobieranie akcyzy jest niezgodne z art. 25 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (a przepisy prawa europejskiego są nadrzędne wobec krajowych). Komisja Petycji parlamentu zwróciła się do Komisji Europejskiej o opinię i wydanie ewentualnych zaleceń polskiemu rządowi.
Obecnie polski fiskus stoi na stanowisku, iż samochody należą do wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, zaś tego typu towary są w gestii prawa krajowego, nie unijnego. Tym samym pobór akcyzy od samochodów jest zgodny z prawem.
Czy rzeczywiście? Na razie nie wiadomo, czy komisja zgodzi się z zarzutami zawartymi w petycji. Jeśli tak, wówczas rząd polski nie będzie mógł stosować akcyzy na używane samochody. Natomiast obywatele będą mogli skutecznie występować o zwrot pobranej akcyzy, gdy uznają, że zapłacili za auto kupione po 1 maja w UE większy podatek niż gdyby zakupili je w kraju.
Bo ewentualny zwrot tego podatku dotyczy tylko tych, którzy się o niego upomną. A chodzi o niemałe pieniądze. Za zakupione za granicą auto trzeba zapłacić akcyzę do 65 procent jego ceny.
Jak otrzymać zwrot? Właściciel samochodu winien napisać wniosek o zwrot akcyzy do naczelnika urzędu celnego, gdzie zapłacił podatek. Najprawdopodobniej decyzja urzędu celnego będzie odmowna. Wtedy należy się odwołać do dyrektora izby celnej. Jeśli i tym razem podatnik spotka się z odmową, pozostaje droga sądowa.
Pierwsze sądowe wyroki w Polsce już zapadły. Przykład – w lutym tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił zaskarżoną decyzję dyrektora izby celnej odmawiającą podatnikowi zwrotu akcyzy i nakazał organowi celnemu zwrot kosztów postępowania sądowego (285 zł).

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 15 (678)
  • Data wydania: 13.04.05

Kup e-gazetę!