Nie masz konta? Zarejestruj się

Zakotwiczeni w niszach

30.03.2005 00:00
Spółka Górbet powstała po likwidacji ZSO Górka w Trzebini. Dzisiaj znakomicie radzi sobie na rynku materiałów ogniotrwałych
Spółka Górbet powstała po likwidacji ZSO Górka w Trzebini. Dzisiaj znakomicie radzi sobie na rynku materiałów ogniotrwałych.
Firma ma czterech właścicieli. Trzech zasiada w zarządzie spółki. Górbet powstał w 1998 roku i przez kilka lat był zależny od ZSO Górki (całość udziałów należała do likwidatora przedsiębiorstwa). Od 2001 roku działa samodzielnie. Czterej właściciele odkupili od likwidatora udziały i zaczęli działać na własną rękę. Siedziba firmy mieści się na terenie dawnych ZSO Górka. Niełatwo do niej trafić. Po drodze trzeba minąć straszące rudery, niegdyś świadczące o potędze i zamożności Zakładów Surowców Ogniotrwałych Górka. Biura Górbetu mieszczą się w dawnym laboratorium Zakładów. Obok stoi hala produkcyjna, w której za czasów Górki wytwarzano wodorotlenek glinu.
- Budynek przejęliśmy w kompletnej ruinie – przypomina prezes zarządu, Krzysztof Wielanowski.
Górbet produkuje materiały ogniotrwałe: betony, masy monolityczne i prefabrykaty betonowe. Podobną produkcją zajmuje się chrzanowska Stella, ale - jak podkreślają szefowie trzebińskiej spółki - ich firma wytwarza wyroby o wiele bardziej złożone pod względem składu. Odbiorcami tych produktów są hutnictwo, petrochemia, energetyka, odlewnictwo, przemysł metali nieżelaznych, przemysł cementowy i spożywczy. Część produkcji przeznaczona jest na eksport, do Litwy i Norwegii.
- Nasza produkcja w 2004 roku była o 46 procent wyższa od tej z roku poprzedniego. Czujemy ożywienie gospodarcze na rynku – podkreśla prezes.
Górbetowi udało się zagospodarować nisze, których nie wykorzystały do tej pory inne polskie firmy reprezentujące tę samą branżę.
- Obecnie konkurujemy głównie z firmami zagranicznymi – komentuje wiceprezes Zbigniew Głowacki.
Właściciele Górbetu zapewniają, że ich firma jest elastyczna i dostosowuje się do potrzeb klientów, których ma około trzech tysięcy.
- Współpracujemy zarówno z takimi gigantami jak huty, jak i z mniejszymi firmami, które zamawiają nie tony, ale kilkadziesiąt kilogramów wyrobu – przedstawiają filozofię firmy.
l Wartość sprzedaży w Górbecie w 2004 roku wyniosła ok. 4 mln zł. Firma zatrudnia 24 osoby.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 13 (676)
  • Data wydania: 30.03.05

Kup e-gazetę!