Nie masz konta? Zarejestruj się

Kobiecość po chorobie

30.03.2005 00:00
Rozmowa z doc. dr hab. Leszkiem Kołodziejskim, konsultantem województwa małopolskiego ds. chirurgii onkologicznej
W Chrzanowie mają być prowadzone operacje rekonstrukcji piersi. Kiedy to ma nastąpić?
- Jesteśmy na to przygotowani w każdej chwili. Czekamy na pierwsze pacjentki.
Niestety, wiele kobiet wciąż nie wie, że istnieje taka możliwość.
W jaki sposób może zostać przeprowadzona operacja rekonstrukcji piersi?
- Generalnie istnieją dwa rodzaje tego typu zabiegów. Jeden polega na wszczepieniu protezy wewnętrznej, a drugi na odtworzeniu piersi z własnych tkanek pacjentki. Drugi wymieniony sposób niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań, a kobietę czeka dłuższa rekonwalescencja.
Co w takim razie decyduje o wyborze metody?
- Sama pacjentka, ale przede wszystkim lekarze. Dodam, że w Chrzanowie będą wykonywane jedynie rekonstrukcje polegające na wszczepieniu protezy.
Jak długo trwa taki zabieg?
- Niewiele ponad godzinę i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Potem przez kolejnych sześć tygodni proteza stopniowo wypełniana jest specjalnym płynem. Ostatni, drobny już zabieg polega na usunięciu portu, przez który wkłuwana była strzykawka z płynem.
Czy zrekonstruowana pierś różni się od naturalnej?
- Zawsze i bardzo często są to znaczne różnice. Przede wszystkim na początku nie odtwarza się brodawki. Można to jednak uczynić po mniej więcej roku. Pierś z protezą jest inna w dotyku i nie zmienia się wraz z całym ciałem kobiety. Innymi słowy, gdy pacjentka chudnie lub grubnie, zmniejsza się również jej naturalna pierś. Zrekonstruowana pozostaje natomiast bez zmian. Ponadto odtworzona pierś przypomina biust młodej dziewczyny, a piersi starszych kobiet mają tendencję do opadania. To kolejna znaczna różnica.
Słyszałam, że istnieje możliwość plastycznej korekty zdrowej piersi tak, by „pasowała” do tej zrekonstruowanej.
- Tak, ale to już jest operacja plastyczna, której nie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Nie każda kobieta może poddać się operacji rekonstrukcji. Jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu?
- Można je podzielić na ogólne i onkologiczne. Ogólne to m. in. problemy krążeniowe, obrzęk ręki po amputacji, które stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzania jakichkolwiek zabiegów i operacji. Rekonstrukcji nie przeprowadza się również, gdy pacjentka jest zagrożona powrotem raka lub jego rozsiewem. W takiej sytuacji czeka się, aż wyjdzie na prostą i zagrożenie minie.
Kiedy przeprowadza się zabieg odtworzenia?
- Od amputacji musi minąć co najmniej sześć miesięcy. Im więcej czasu minie, tym lepiej.
Proteza to ciało obce. Istnieje możliwość, że organizm jej nie przyjmie?
- To rzadkie przypadki, ale zdarzają się. Czasami też po operacji trzeba jednak usunąć protezę, ponieważ wdała się infekcja. Takie zagrożenie istnieje zawsze.
Proteza ma służyć kobiecie przez lata. Można ją uszkodzić w trakcie używania? Czy może się zdeformować lub po prostu zużyć?
- Nie ma takiej możliwości. Proteza nie podlega zużyciu. Warto też pamiętać, że każda kobieta po amputacji piersi stale poddawana jest kontroli onkologicznej. Przy okazji sprawdza się też jak sprawuje się proteza.
Zabieg rekonstrukcji piersi jest bardzo drogi. Ile takich operacji będzie przeprowadzanych w Chrzanowie?
- Przymierzamy się do jednej operacji na dwa tygodnie.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 13 (676)
  • Data wydania: 30.03.05

Kup e-gazetę!