Nie masz konta? Zarejestruj się

Uczulić sąsiadów

23.02.2005 00:00
Wzrost przestępczości w Tenczynku
Mimo stałej kontroli policji i interwencji dzielnicowego, liczba przestępstw w sołectwie Tenczynek nie maleje, a wzrasta.
Podczas spotkana z dzielnicowym, młodszym aspirantem Krzysztofem Kopciem, mieszkańcy Tenczynka dowiedzieli się o rodzajach najczęściej popełnianych przestępstw i wykroczeń oraz najbardziej zagrożonych miejscach w sołectwie.
- Wzrosła liczba zdarzeń kryminalnych, głównie uszkodzeń mienia, włamań do garaży i nowopowstałych budynków. W Tenczynku są pracownicze ogródki działkowe i właśnie tam najczęściej grasują złodzieje. Korzystają z faktu, że właściciele bardzo rzadko przyjeżdżają tam zimą. W altankach pozostawiają wiele wartościowych przedmiotów – mówi dzielnicowy Kopeć.
W Tenczynku nie są rzadkością również nietrzeźwi kierowcy. I to zarówno samochodów, jak i rowerów. Tych nawet jest więcej. Spośród drobnych przestępstw dominują kradzieże telefonów komórkowych, a najbardziej zagrożonym miejscem jest droga wiodąca do Tenczynka z Krzeszowic niedaleko przejazdu kolejowego.
- Sieć drogowa jest tutaj bardzo rozbudowana. Jest wiele dróg wylotowych w różnych kierunkach. Złodzieje zwykle przemieszczają się samochodami, więc mają możliwość ucieczki w każdą stronę. Jeśli więc zauważycie jakiś pojazd, którego nie znacie, zanotujcie numer rejestracyjny. Na pewno będzie to pomocne w ściganiu przestępców – apeluje dzielnicowy.
Dla mieszkańców sporym problemem jest młodzież wałęsająca się bez celu po wsi lub przesiadująca pod sklepem w centrum. Wielokrotne interwencje policji nie przynoszą rezultatów.
- Gdy tylko widzą radiowóz, chowają piwo albo nagle stają się spokojni. W takiej sytuacji możemy ich tylko wylegitymować – wyjaśnia młodszy aspirant Kopeć.
Najgorsi są jednak przestępcy domokrążni. Wśród sprzedających obwoźnie towar nie brak oszustów. Oferując wygraną na loterii zwykle udają się do osób samotnych. Krążąc zwykle po dwie osoby zabierają biżuterię, gotówkę i inne kosztowności.
- Uczulmy więc sąsiadów, by zwracali uwagę na to, kto kręci się koło naszego domu. Uważajmy na nieznajomych, bo nieświadomie możemy być bardzo łatwo oszukani – mówi dzielnicowy.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 8 (671)
  • Data wydania: 23.02.05

Kup e-gazetę!