Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanowskie Judaica

16.02.2005 00:00
W zbiorach muzeum chrzanowskiego znajduje się wiele cennych przedmiotów związanych z kulturą żydowską.
W zbiorach muzeum chrzanowskiego znajduje się wiele cennych przedmiotów związanych z kulturą żydowską.
Jednym z nich jest tora pisana ręcznie na pergaminie (wyprawionej skórze zwierzęcia koszernego), nawiniętym na drewniane wałki nazwane drzewcami życia (patrz dział Kultura, tekst, pt. Pierwszy rozdział). Są to zwoje z hebrajskim tekstem Pięcioksięgu Mojżesza. Długość zwoju to 54 metry. Datowanie eksponatu umożliwia inskrypcja na rączce wałka: ,, Samuel Izaak syna Jakuba, Lewity Siesmana aby jego światło świeciło, funduje wraz ze swoją żoną Ester Matel w roku 1913” Do odczytywania wersetów tory służył jad – wskazówka w kształcie dłoni z wyprostowanym palcem wskazującym. Studiowanie Tory to najważniejszy element liturgii synagogalnej.

<@img=purim.jpg,left@> W czasie święta Purim- Losów, które przypada na luty i marzec (data urodzin i śmierci Mojżesza) odbywają się rytualne czytania z ręcznie pisanego zwoju Księgi Estery, zwanego megilla. Przedmiot powyżej to srebrna oprawa na zwój.

Przez siedem dni będziecie spożywć przaśne chleby - brzmi w tłumaczeniu inskrypcja na tym talerzu paschalnym
<@img=pascha.jpg,left@>

Bogatym zespołem obiektów będących w posiadaniu chrzanowskiego muzeum są przedmioty związane z kultem domowym: kubki do obmywania rąk, osobne zestawy obiadowe: inne do podawania mięsa, inne do potraw mlecznych. Z cotygodniowym dniem Szabatu, odpoczynku wiązały się świeczniki, kubki kiduszowe, puchary, puszki na wonności, lampki chanukowe.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 7 (670)
  • Data wydania: 16.02.05

Kup e-gazetę!