Nie masz konta? Zarejestruj się

Zbliża się krach?

09.02.2005 00:00
Niepewna przyszłość Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu
Starosta Kazimierz Boroń zamierza podjąć się mediacji w sporze między Towarzystwem Oświatowym Ziemi Chrzanowskiej a władzami Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Marketingu.
W zeszłym tygodniu starosta spotkał się z zarządem Towarzystwa.
- Wcześniej rozmawiałem z rektorem Aleksandrem Zaliasiem. Teraz miałem okazję wysłuchać racji drugiej strony sporu – powiedział starosta.
Rektor Zaliaś chce, aby starosta wymusił na Towarzystwie zgodę na zmianę statutu WSPiM. Starosta sprawuje jednak nad stowarzyszeniami wyłącznie nadzór formalny. Rektor uważa, że ułożony przed laty przez założyciela, czyli Towarzystwo, statut, działa na szkodę WSPiM. Rektor chce mieć więcej swobody w podejmowaniu strategicznych decyzji (np. obsadzania najważniejszych stanowisk), a jednocześnie domaga się, aby Towarzystwo miało wobec Szkoły jasno określone obowiązki. Jakie? Chodzi przede wszystkim o pomoc finansową w sytuacji kryzysu ekonomicznego placówki. Rektor domagając się takich rozwiązań, doskonale wie, co robi: WSPiM ma długi. Coraz głośniej mówi się nawet o upadku Szkoły...
Profesor Zaliaś zapewnia: „W kwietniu zakończymy spłacanie kredytu i staniemy na nogi”. Zbigniew Braś, wiceprezes Towarzystwa, ma inne zdanie na ten temat:
- Kredyt, o którym mówi rektor, to zaledwie 20 tys. zł miesięcznie. Po jego spłaceniu sytuacja finansowa WSPiM szczególnie się nie polepszy. Widmo upadku zostanie jedynie nieco oddalone – twierdzi.
Osoby blisko związane z WSPiM przekonują, że kadrze dydaktycznej nie zależy na przyszłości szkoły. Pracownicy naukowi pracują bowiem jednocześnie na innych uczelniach, a niektórzy osiągnęli już wiek emerytalny i nie w głowie im rozwój placówki.
Wywiad z rektorem WSPiM Aleksandrem Zeliasiem na str. 21

Towarzystwo Oświatowe Ziemi Chrzanowskiej jest założycielem czterech szkół:
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu - jako jedyna posiada osobowość prawną;
  • Społeczny College Biznesu i Języków Obcych – jest szkołą policealną;
  • Niepubliczne Policealne Studium Informatyczne;
  • Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych – działa w oparciu o pozwolenie Ministerstwa Edukacji Narodowej;

  • Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

    • Numer: 6 (669)
    • Data wydania: 09.02.05

    Kup e-gazetę!