Nie masz konta? Zarejestruj się

Ich przedsiębiorcza siła

02.02.2005 00:00
W walnym zgromadzeniu organizacji przedsiębiorców uczestniczyło około 150 osób. Niektórzy jako obserwatorzy. Czy znajdą dla siebie miejsce w szeregach zrzeszenia?
W walnym zgromadzeniu organizacji przedsiębiorców uczestniczyło około 150 osób. Niektórzy jako obserwatorzy. Czy znajdą dla siebie miejsce w szeregach zrzeszenia?
Samorząd Przedsiębiorców Prywatnych w Trzebini przekształcił się w Zrzeszenie Przedsiębiorców Ziemi Chrzanowskiej. Skupia 117 członków. Tylu złożyło deklaracje przynależności.
Z powstaniem zrzeszenia o tak szerokim zasięgu, przedsiębiorcy: handlowcy, wytwórcy, usługodawcy wiążą ogromne nadzieje. Najważniejsza dotyczy stworzenia i realizacji programu ochrony lokalnego rynku oraz obrony interesów drobnego biznesu, reprezentowania go wobec władz samorządowych i instytucji. Inne oczekiwania to: dobra informacja, siedziba umożliwiająca stały kontakt członkom, dyżury ekspertów, poradnictwo i oferta szkoleniowa zgodna z oczekiwaniami.

Nic za darmo
Współpracę z organizacją przedsiębiorców zadeklarował już Urząd Skarbowy w Chrzanowie, ZUS i Powiatowy Urząd Pracy. Instytucje te czekają na propozycje form współpracy, np. tematy szkoleń.
- Liczę, że samorząd lokalny zobaczy w nas partnera gotowego nie tylko żądać. Przedsiębiorcy to pracodawcy gotowi do pozytywnych działań na rzecz rozwoju gospodarczego ziemi chrzanowskiej – deklaruje nowy prezes zarządu, Stefan Adamczyk.
Żeby sprawnie działać, potrzebne są fundusze. Przynależność do stowarzyszenia będzie więc kosztować. Wpisowe ustalono na 50 zł, miesięczną składkę na 20 zł. Siedmioosobowy zarząd ma świadomość, że będzie też musiał postarać się o dodatkowe pieniądze sięgając po granty dostępne dla organizacji pozarządowych. Aby pozyskiwać granty, trzeba mieć pomysły i pisać programy wspierające, np. organizację drogich dziś szkoleń specjalistycznych. To trudne zadanie.
Stowarzyszenie trzebińskie działało bezskładkowo, nie mogło więc zbytnio rozwinąć skrzydeł.
Na walnym zebraniu okazało się jednak, że wysokość składki to pewna bariera. Możliwości finansowe przedsiębiorców są, jak wiadomo, zróżnicowane.
Jak działać?
Przy sporej, jak na początek, ilości członków władze zrzeszenia zapewne zaproponują utworzenie sekcji branżowych. Na razie powstały sekcje problemowe: ekonomiczna, samorządu, działalności charytatywnej, współpracy z innymi organizacjami w kraju i za granicą, oświaty, kultury i sportu.
Chcąc pozyskiwać nowych członków i budować prestiż organizacji, konieczne są różne formy aktywności zrzeszenia, także wobec konsumentów, oraz profesjonalnie opracowany program ochrony lokalnego rynku, uwzględniający powierzchnie sprzedaży, preferencje konsumentów, formy promocji. Jest szansa, że zarządzająca siódemka zaproponuje działania wybiegające w przyszłość oparte na rzetelnej wiedzy i wyprzedzające decyzje władz lokalnych. I w takich działaniach warto przedsiębiorców wspierać.
Alicja Molenda

Zarząd Stowarzyszenia
Przedsiębiorców
Ziemi Chrzanowskiej


Stefan Adamczyk – przewodniczący (Płoki, dyrektor w firmie Nowmar)
Zdzisław Domurat – wiceprzewodniczący (Alwernia, właściciel firmy MAZUR)
Krzysztof Habczyk – wiceprzewodniczący (Balin, właściciel sklepów w Trzebini)
Leszek Kukla – sekretarz (Regulice, motel i stacja paliw Preem w Młoszowej)
Zbigniew Warzecha – skarbnik (Regulice, właściciel sklepów w Chrzanowie)
Sławomir Knapik – członek (Regulice, właściciel młyna)
Lech Palka – członek (Chrzanów, waciciel zakładu mechanicznego w Chrzanowie, dyrektor do spraw produkcji w firmie ARCHON w Trzebini)

Komisja rewizyjna
Jacek Pabis – przewodniczący
Sąd koleżeński
Halina Duda – przewodnicząca

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 5 (668)
  • Data wydania: 02.02.05

Kup e-gazetę!