Nie masz konta? Zarejestruj się

Potyczki z dodatkami

02.02.2005 00:00
CHRZANÓW. Motywacyjny na pół roku, bez gratyfikacji za poprawę zeszytów, pracę przy komputerze i zielone szkoły
Jest już nowy regulamin wynagradzania nauczycieli podstawówek i gimnazjów w gminie Chrzanów. Obowiązuje od 1 stycznia. Poprzedni uchwalono w 2000 roku. Teraz rada miejska musi to robić co rok.

Paski pod nadzorem
- Chcemy przejrzystych reguł opłacania nauczycieli. Zarówno dodatek funkcyjny, jak i motywacyjny powinien być przez nas opiniowany. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektorów zatwierdza burmistrz, ale niech to robi po uprzednim zaopiniowaniu przez nas – postulował przewodniczący nauczycielskiej Solidarności Jan Starżyk.
Danuta Suwała, przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego, uważa natomiast, że tak daleko posunięta ingerencja związków w zarobki nauczycieli, jest dość rewolucyjnym pomysłem.
- Nie można wprowadzić takiego zapisu, ponieważ kłóci się on z ustawą o ochronie danych osobowych. Ponadto mogłyby się pojawić problemy w związku z niechęcią do ujawniania dochodów. Nie po to ci, którzy dostają te dodatki, biorą odrębne paski z wypłatą – przekonuje Urszula Żyła, zastępca dyrektora Zarządu Szkół i Przedszkoli. Wtóruje jej radny Marek Świtalski, twierdząc, że proponowane przez Solidarność zmiany mogłyby naruszać prawo pracy i za bardzo ingerować w kompetencje dyrektorów placówek oświatowych.

Biologia na polskim?
Zapisy dotyczące zapłaty za godziny doraźnych zastępstw sprowokowały do dyskusji nowego dyrektora Zarządu Szkół i Przedszkoli, Tadeusza Kołacza:
- Proponuję, żeby regulamin uzupełnić o zapisy precyzujące dokładnie czym są te godziny. Uważam, że jeśli takie godziny mają być pełnowartościowe, to regulamin powinien to dokładnie określać. Na języku polskim powinien być polski, a nie np. biologia, co często się zdarza, bo na zastępstwach nie wszyscy realizują program nauczania – twierdzi dyrektor.
Ostatecznie regulamin wynagradzania nauczycieli gminy Chrzanów zaakceptowała przewodnicząca ZNP, Solidarność miała zastrzeżenia. Spisano protokół rozbieżności. Organ prowadzący szkołę nie musi go uwzględniać.
Opinia prawna przygotowana w tej sprawie dla burmistrza wskazuje, że ani karta nauczyciela, ani kodeks pracy, ani ustawa o związkach zawodowych nie nakładają obowiązku konsultowania wysokości składników wynagrodzenia ze związkami zawodowymi.

Co zmienia nowy regulamin?
Zmienia okres, na jaki przyznaje się dodatek motywacyjny. Ma być nie krótszy niż 2 miesiące, nie dłuższy niż 6 miesięcy (do tej pory przyznawano go na cały rok szkolny). Nie uwzględnia, w odróżnieniu od poprzedniego, dodatków za poprawę zeszytów do j. polskiego, prace przy komputerze i zielone szkoły.

I. Dodatek funkcyjny
Dyrektor przedszkola 40-60 proc. wynagrodz. stażysty
Dyrektor podstawówki i gimnazjum
- do 6 oddziałów 40-60 proc. wynagrodz. stażysty
- od 7-11 oddziałów 40-70 proc.
- od 12-18 oddziałów 50-80 proc.
- powyżej 18 oddziałów 60-90 proc.
Wicedyrektor
maksymalnie 75 proc. dodatku przyznanego dyrektorowi
jeśli w szkole jest jeden wicedyrektor
60 proc. dodatku dyrektora jeśli jest dwóch wicedyrektorów

Za wychowawstwo klasy 2 proc. kwoty bazowej miesięcznie (ustalonej przez ministerstwo, która obecnie wynosi 1.769,26 zł)

Opiekun stażu 1,5 proc. kwoty bazowej

Doradca metodyczny 20-30 proc. kwoty bazowej

II. Dodatek motywacyjny
Dla nauczycieli - maksymalnie 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego
Dla dyrektora – maksymalnie 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego
Dodatek ten dla nauczycieli przyznaje dyrektor szkoły, a dla dyrektora burmistrz.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 5 (668)
  • Data wydania: 02.02.05

Kup e-gazetę!