Nie masz konta? Zarejestruj się

60 lat

26.01.2005 00:00
Sierszańskie liceum ogólnokształcące jest jedną z najstarszych szkół w powiecie chrzanowskim i właśnie rozpoczyna okrągły jubileusz
- Ten jubileusz nie będzie monumentalny. Chcemy pokazać szkołę z tradycjami na zewnątrz. Na rynku naszego miasta podczas barwnego happeningu, i na osiedlu, gdzie powstała przed laty. Zamierzamy też zorganizować konferencję, nie nudną sesję historyczną, ale otwartą debatę o przyszłości lokalnej oświaty. 60-letnia szkoła, na bazie swych doświadczeń, chce i ma prawo wyjść z taką inicjatywą. Programem obchodów 60-lecia postanowiliśmy zapełnić cały rok nie ograniczając się wyłącznie do jednej uroczystości i zjazdu koleżeńskiego, jak to miało miejsce z okazji 50-lecia powstania szkoły – zapowiada dyrektor LO w Trzebini, Elżbieta Kurek.
Program jubileuszowych obchodów ma być znany już na początku lutego. Pracują nad nim nauczyciele i uczniowie. Szkoła zamierza też włączyć do niego absolwentów.
Jej historia zaczęła się 21 lutego 1945 roku, kiedy to przeprowadzono pierwsze egzaminy wstępne. Kilka dni później rozpoczęły się zajęcia.
- Jeszcze w lutym, a najpóźniej na początku marca, chcielibyśmy zaprosić do myślachowickiego domu kultury na koncert galowy. Takie radosne granie muzykujących uczniów, których jest w liceum bardzo wielu i absolwentów. Jeśli się uda, na finał wszyscy wykonają wspólny utwór. Od maja do lipca zamierzamy umożliwić odbycie zjazdów koleżeńskich starszym rocznikom absolwentów, aby mogli zobaczyć, co się w szkole zmieniało. Mamy też w planie konferencję w bibliotece miejskiej na temat oświaty w powiecie z multimedialną prezentacją szkoły. Będzie to okazja do wysłuchania młodzieży, pracowników naukowych krakowskiej Akademii Pedagogicznej i AWF i osób decydujących o kształcie oświaty w powiecie. Nie zabraknie konkursu na wspomnienie z lat szkolnych specjalnie dla absolwentów – dodaje Szymon Bartosik, nauczyciel w I LO w Trzebini.
Podczas dnia otwartego licealiści zaplanowali odbycie podróży w czasie. Każda z klas zamierza w artystycznej formie zaprezentować jakiś rozdział historii ogólniaka. Szykuje się więc przegląd szkolnej mody i wystawa pamiątek.
- Naszym celem jest pokazać, że szkoła to nie tylko dyscyplina, nauka i ponuractwo, ale społeczność wesołych i zdolnych ludzi. Już dziś mogę obiecać dobry program kabaretowy, który powstaje specjalnie na 60-lecie szkoły. Robocza nazwa programu - „Laboratorium” nawiązuje do patronki szkoły, Marii Skłodowskiej-Curie - deklaruje pani dyrektor.

Bieżące informacje na temat szkoły i jej jubileuszu pojawiać się będą w prasie oraz na stronie internetowej WWW.1lo.laizsme.edu.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 4 (667)
  • Data wydania: 26.01.05

Kup e-gazetę!