Nie masz konta? Zarejestruj się

Głos powiatu chrzanowskiego

12.01.2005 00:00
Małopolska opracowuje strategię rozwoju na lata 2007-2013
Trzy zadania chcieliby znaleźć w strategii rozwoju Małopolski przedstawiciele samorządu, biznesu i instytucji powiatu chrzanowskiego: budowę obwodnicy Chrzanowa i Trzebini, rewitalizację terenów poprzemysłowych i program rozwoju przedsiębiorczości.
Strategię opracowuje samorząd wojewódzki. W piątek jego przedstawiciele z wicemarszałkiem Andrzejem Sasułą na czele, przyjechali do Chrzanowa, aby spotkać się z lokalnymi liderami. W ramach społecznych konsultacji wojewódzkich planów chcieli usłyszeć, jakie kierunki rozwoju Małopolski są najważniejsze z punktu widzenia gmin naszego powiatu.
Wynik warsztatów nie był dla nikogo zaskoczeniem, bo problemy komunikacyjne i zapchane ruchem tranzytowym lokalne drogi najbardziej dają mieszkańcom w kość. Straszą na ziemi chrzanowskiej tereny poprzemysłowe. Uczestnicy piątkowego spotkania przekazali samorządowcom z Krakowa, aby uwzględnili w planowaniu strategicznym wspieranie przywracania do życia terenów po zamkniętej kopalni, hucie, cementowni i innych zakładach na naszym terenie.
Trwające w powiecie warsztaty lokalnego ożywienia gospodarczego, mimo iż są dopiero na półmetku, pobudziły szalenie aktywność lokalnych przedsiębiorców. Przekazano więc do województwa, aby wspólnie z gminami i powiatem zajęło się opracowaniem programu rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce.

W latach 2007-2013 Polska ma otrzymać z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej maksymalnie 15 mld euro. Przewiduje się, że na Małopolskę przypadnie 1 mld euro (około 600 mln euro rocznie).
Trwa publiczna debata na temat jak te pieniądze powinny zostać zainwestowane, aby jak najskuteczniej przyczynić się do rozwoju gospodarczego i społecznego regionu, podniesienia jego międzynarodowej konkurencyjności jako atrakcyjnego miejsca dla inwestycji, konkurencyjnego otoczenia wspierającego przedsiębiorstwa i pracodawców wzmocnienia jego wizerunku.


Obecny na chrzanowskim spotkaniu konsultacyjnym wicemarszałek Andrzej Sasuła, obiecał, że głosy płynące z powiatu chrzanowskiego zostaną uwzględnione w Strategii Rozwoju Małopolski na lata 2007-2013. To czas, kiedy spłynąć ma do nas najwięcej pieniędzy z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, dlatego jest szansa, że nie pozostaną tylko na papierze.
- Z satysfakcją przyjąłem wasze głosy mówiące o konieczności współpracy między samorządami różnych szczebli. Temat dróg wydaje się oczywisty. Natomiast po raz pierwszy spotkałem się z takim akcentowaniem problemów aktywizacji ludzi starszych i opieki nad nimi. Miejsce dla seniorów jest niekoniecznie pod skrzydłami najbliższych. Od pewnego czasu myślę, że sam nie umrę w domu rodzinnym, choć jestem przekonany, że dzieci mnie z niego nie wyrzucą. O rozwiązaniu problemu zapewnienia godnej starości dla wielu ludzi trzeba myśleć właśnie teraz. Za parę lat będzie za późno. Cieszę się, że nie zapomnieli państwo w dyskusji o społeczeństwie informacyjnym. Dziś informacja jest równie ważna jak drogi, dlatego warto inwestować w rozwój infrastruktury informatycznej. Dziękuję, że konsultacji strategii rozwoju Małopolski poświęcili państwo jeden z 25 tysięcy dni, który mamy przeciętnie w życiu do dyspozycji – podsumował filozoficznie chrzanowskie spotkanie wicemarszałek Andrzej Sasuła.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 2 (665)
  • Data wydania: 12.01.05

Kup e-gazetę!