Nie masz konta? Zarejestruj się

Czasu jest dosyć

05.01.2005 00:00
Do końca 2007 r. wszyscy posiadacze starych dowodów mają wymienić ten obowiązkowy dla pełnoletniego Polaka dokument na nowy.
Do końca 2007 r. wszyscy posiadacze starych dowodów mają wymienić ten obowiązkowy dla pełnoletniego Polaka dokument na nowy.
Czasu jest dosyć. Sygnały Czytelników o tłoku w chrzanowskim Biurze Dowodów Osobistych są już nieaktualne. Jednak zanim tam się udamy, warto przeczytać ten tekst.
Dlaczego numerki
Rozporządzenie Rady Ministrów z 21.11.2000 r. ustala, iż składanie wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz odbiór dokumentu musi odbywać się osobiście.
- Dlatego, gdy jednocześnie przychodziło do naszego biura kilkadziesiąt osób, wydawaliśmy numerki, chcąc zaoszczędzić ich czas. Dziennie możemy bowiem przyjąć wnioski od najwyżej 35 petentów – tłumaczy Sylwia Telbyło, kierownik referatu ewidencji ludności i dowodów osobistych chrzanowskiego magistratu.
Ministerialne upoważnienie do zajmowania się tym posiada jedynie trzech pracowników. To zadanie zbyt odpowiedzialne i zbyt poufne (ochrona danych osobowych), by mógł je wykonywać każdy urzędnik. Dlatego np. zastępstwa w razie choroby są wykluczone.
Skomplikowana procedura
Procedura składania wniosku jest żmudna i długotrwała. Urzędniczka musi zweryfikować wszystkie dane personalne petenta w kilku bazach.
Następnie wpisuje te sprawdzone dane do sieci komputerowej resortu administracji. Robi to dwukrotnie, by uniknąć pomyłek. Wydruk daje do sprawdzenia osobie składającej wniosek. Jeśli wszystko się zgadza, dokument zostaje własnoręcznie podpisany.
Na całą tę operację potrzeba przynajmniej pół godziny. I to wtedy, gdy nie ma w dokumentach żadnych nieścisłości. Ponadto te same urzędniczki zajmują się jeszcze wydawaniem dowodów oraz udzielają na ich temat informacji.
Uwaga na zdjęcia
Zgodnie z zarządzeniem RM, fotografia (o wymiarach 35x45 mm) ma przedstawiać głowę wnioskodawcy „w pozycji lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy”.
Okulary z ciemnymi szkłami mogą nosić na zdjęciu jedynie osoby z wadami wzroku, posiadające specjalne zaświadczenie lekarza. Natomiast w nakryciu głowy mogą występować wyłącznie ci, którzy je ubierają zgodnie z zasadami swojego wyznania (tu także konieczne jest odpowiednie zaświadczenie).
Opłatę za wydanie dowodu, w wysokości 30 zł, można uiścić w kasie pobliskiego magistratu lub w Banku Spółdzielczym.
Informacja
Zanim się udasz wymienić dowód, zatelefonuj pod numer: 758-51-94
- sprawdź, czy posiadasz komplet dokumentów
- dowiedz się, czy nie ma kolejki

Załączniki do wniosku
- dwie fotografie
- odpis aktu urodzenia (w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński)
- odpis aktu małżeństwa

Zaleca się wymianę dowodów wydanych w latach:
1981-91 – do końca 2005 r.
1992-95 – do końca 2006 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 1 (664)
  • Data wydania: 05.01.05

Kup e-gazetę!