Nie masz konta? Zarejestruj się

Chodzi o 50 złotych

21.12.2004 00:00
Około 1/3 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji w urzędach gmin dokonała już uzupełnienia wymaganych ustawą o swobodzie działalności gospodarczej zmian we wpisach.
Około 1/3 przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji w urzędach gmin dokonała już uzupełnienia wymaganych ustawą o swobodzie działalności gospodarczej zmian we wpisach.
Chodzi o numer PESEL i numer PKD szczegółowo określający rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej, których do tej pory nie wymagano.
Jednak więcej emocji niż obowiązek uzupełnienia wpisu i jego termin (do końca 2004 r.) wzbudziła opłata za te czynności, której żądały urzędy gmin – 50 zł.
- Dopiero wczoraj (16 grudnia) otrzymaliśmy interpretację dyrektora departamentu rozwoju przedsiębiorczości ministerstwa gospodarki, z którego wynika, że uzupełnienie wpisu do ewidencji o PESEL i identycznie brzmiący jak w PKD zapis określający rodzaj działalności nie podlega opłacie, ale zaznaczam, tylko do końca bieżącego roku. Jeśli przedsiębiorca dokona jakiejkolwiek zmiany, np. w nazwie firmy czy rozszerzy określenie tego co robi, będziemy to traktować jako podlegającą opłacie zmianę, a nie wymagane ustawą uzupełnienie. W naszym rejestrze jest ok. 1.700 przedsiębiorców. Do tej pory obowiązek ustawowy wypełniło ok. 500. W ostatnim tygodniu wystawiliśmy 21 nowych dokumentów potwierdzających wpis i w 20 przypadkach są to jednak większe zmiany niż uzupełnienia wymagane ustawą. Po prostu w trakcie działalności zmienia się np. nazwa firmy lub rozszerza jej działalność i przedsiębiorcy korzystają teraz z okazji, aby uporządkować wszystko w dokumentacji – mówi Zofia Patyna z referatu ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miasta w Trzebini.
Zatem decyzja, jak potraktować zawarte we wniosku o uzupełnienie ewidencji dane: jako uzupełnienie czy zmianę danych, zależy do urzędników, którzy nie mają łatwego życia w tej bardzo niejasnej sytuacji prawnej. Zarzuceni przeróżnymi interpretacjami przepisów, po prostu się gubią.
Jeśli ktoś nie zdąży wypełnić obowiązku do końca grudnia 2004 r., nie straci uprawnień do prowadzenia działalności, ale legitymując się niezgodnym z ustawą zaświadczeniem (bez PKD i PESEL) może mieć problem starając się o uzyskanie zamówienia publicznego.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 51 (663)
  • Data wydania: 21.12.04

Kup e-gazetę!