Nie masz konta? Zarejestruj się

Więcej upada niż powstaje

15.12.2004 00:00
Na przestrzeni ostatnich czterech lat nastąpił w powiecie chrzanowskim wyraźny wzrost przedsiębiorczości. Jest ok. 400 więcej firm.
Nie każdy jednak pomysł na biznes prowadzony na własny rachunek jest udany.
Na przestrzeni ostatnich czterech lat nastąpił w powiecie chrzanowskim wyraźny wzrost przedsiębiorczości. Jest ok. 400 więcej firm.
Nie każdy jednak pomysł na biznes prowadzony na własny rachunek jest udany.
Z danych urzędu skarbowego wynika, że w powiecie chrzanowskim prowadzi działalność 1.811 podmiotów gospodarczych posiadających osobowość prawną (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki jawne, partnerskie, cywilne i inne). Na własny rachunek działa 6.311 osób fizycznych.

W powiecie chrzanowskim istnieją 8.122 małe, średnie i duże firmy. Dla porównania, pod koniec 2000 r. w całym powiecie było 7.668 firm.

Jak poinformowała Jolanta Cieplik, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, tylko w tym roku, do chwili obecnej, aż 781 firm zaprzestało prowadzenia działalności. Jednocześnie powstało 719 firm. Bilans jest więc ujemny. To niepokojące zjawisko.
- Wiele osób próbuje działać na własny rachunek. Często jednak wybierają branżę, którą rynek jest już nasycony, nie mają wystarczających funduszy na rozwój lub brakuje im zwyczajnie wiedzy. Trudności potęguje też niestabilność przepisów prawnych – uważa J. Cieplik.

Na własny rachunek
Nie udają się często próby otwierania zakładów napraw sprzętu AGD i RTV, bo sprzęt ten jest coraz lepszej jakości i rzadko się psuje. Coraz dłuższe są też okresy gwarancji.
Natomiast według urzędu skarbowego, rynek nie jest jeszcze nasycony usługami w dziedzinie informatycznej (dostęp do Internetu, serwis komputerowy). Popularne jest ostatnio zakładanie aptek i rozpoczynanie praktyki lekarskiej na własny rachunek (zwłaszcza stomatologicznej).
Duża liczba osób zarejestrowała działalność ubezpieczeniową, w której pojawił się nowy standard obsługi klienta, czyli bezpośredni kontakt: klient – agent.
- To działalność popularna, gdyż nie trzeba ponosić większych kosztów w związku z jej uruchomieniem. Jest jednak dostępna dla ludzi o dużej wiedzy, umiejących w odpowiedni sposób podejść do klienta. Podobnie jest w przypadku pracy na własny rachunek dla firm kosmetycznych – dodaje Jolanta Cieplik.
Z obserwacji US wynika, że wciąż istnieje ogromne zapotrzebowanie na działalność gospodarczą w zakresie edukacji w każdej dziedzinie (kursy językowe, podwyższające kwalifikacje, stwarzające większe możliwości zatrudnienia).

781 firm zaprzestało działalności gospodarczej w ciągu 11 miesięcy bieżącego roku. Jest wśród nich 670 osób fizycznych i 111 spółek.
719 firm otworzyło nową działalność, w tym 625 osób fizycznych i 94 różnorakie spółki.

Branże przyszłości generujące nowe miejsca pracy
według Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie:
biotechnologia, nowoczesne operacje finansowe, ochrona środowiska, ochrona zdrowia i opieka społeczna, informatyka, informacja, kultura popularna i przemysł rozrywkowy, edukacja
Zawody przyszłości
Specjaliści finansowi (doradcy finansowi, inwestycyjni, analitycy finansowi), negocjatorzy, opiekunowie osób starszych, zarządcy budynków mieszkalnych i mienia, specjaliści ds. sprzedaży, pracownicy ochrony, menedżerowie, asystenci szefów, hotelarze, pracownicy branży informatycznej (administratorzy sieci, graficy), pracownicy branży medialnej
(Oprac. na podst. danych Urzędu Skarbowego w Chrzanowie i Powiatowego Urzędu Pracy)

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 50 (662)
  • Data wydania: 15.12.04

Kup e-gazetę!