Nie masz konta? Zarejestruj się

Bariery do lamusa

01.12.2004 00:00
Akcja dla osób niepełnosprawnych pod hasłem „Niedostępne” dobiegła końca. Wyprawy do wielu instytucji w powiecie chrzanowskim kończyły się fiaskiem.
Akcja dla osób niepełnosprawnych pod hasłem „Niedostępne” dobiegła końca. Wyprawy do wielu instytucji w powiecie chrzanowskim kończyły się fiaskiem.
Nasi przewodnicy na wózkach inwalidzkich nie wjeżdżali do środka, bo przed nimi rosły schody, strome wjazdy, wysokie progi.
Kaleka nie ma wstępu do większości magistratów i bibliotek, ale również do zwykłego salonu fryzjerskiego, sklepu czy kościoła. Ale idzie nowe, miejmy nadzieję – lepsze. Bo oto po naszych publikacjach niektórzy zapowiadają likwidację architektonicznych barier.

Pomogą w Libiążu
Przemek Sucherek z Libiąża ubolewał, że nie może się dostać do kina Libiąskiego Centrum Kultury.
Ryszard Fudała, dyrektor LCK: -Na pewno zadbamy o nowy podjazd na tyłach budynku. Rozważamy także montaż szyn do wejścia frontowego.
Trudno dotrzeć również do urzędu miejskiego. Osoby niepełnosprawne mogą wjechać do budynku od tyłu, ale biura mieszczą się na piętrze. Na parterze znajduje się jedynie dziennik podawczy. Można więc ewentualnie poprosić o zejście na dół urzędnika z konkretnego wydziału.
Jacek Latko, wiceburmistrz Libiąża: - Trudno powiedzieć, czy będzie nas stać w przyszłości na montaż windy. To przecież ogromny koszt.

Zmienią w Chrzanowie
W Chrzanowie szykuje się przebudowa wejścia do magistratu od strony alei Henryka. Zapowiedział ją wiceburmistrz Stanisław Dusza.
Niedostępne dla widzów na wózkach jest wciąż kino Sztuka w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.
Teresa Wojciechowska, kierownik administracji: - Dostosowanie kina dla osób niepełnosprawnych przewidzieliśmy już wcześniej. W sali teatralnej są miejsca przeznaczone dla wózków inwalidzkich. Ponadto zleciliśmy wykonanie projektów modernizacji wejścia. Będą gotowe do końca 2004 r.

Lepiej w Trzebini
Także trzebiński dom kultury Sokół po przebudowie będzie dostępny dla wszystkich.
Janusz Szczęśniak, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzebini: - Jako przyszły szef nie wyobrażam sobie domu kultury nieprzystosowanego do wózków inwalidzkich.
Wojciech Berniak, inspektor nadzoru uspokaja. W Sokole będzie winda, a do niej bezpośredni dostęp.
Renata Koryczan, prezes Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Trzebini nie mówi o remoncie przychodni, ale podkreśla, że do obiektu niepełnosprawni pacjenci dostaną się dzięki podjazdowi. Szkoda tylko, że gabinety lekarskie znajdują się na piętrze.

Alwernia i Babice
Jan Rychlik, burmistrz Alwerni, obiecał natomiast „Przełomowi” przebudowę wejścia do urzędu miejskiego. Przypomnijmy, że drzwi są podwójne. Mało tego, otwierają się w różne strony.
Jan Rychlik: - Postaram się tę sprawę załatwić. Należałoby także zamontować windę, ale na nią nie ma pieniędzy w gminnym budżecie.
Może wreszcie także Babice pomyślą o interesantach na wózkach. Wójt planuje uruchomienie punktu dla niepełnosprawnych na parterze.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 48 (660)
  • Data wydania: 01.12.04

Kup e-gazetę!