Nie masz konta? Zarejestruj się

Dbają o zdrowie

01.12.2004 00:00
Trzydzieścioro dzieci z przedszkola w Młoszowej zostało przebadanych pod kątem wad postawy. 22 zalecono uczęszczanie na gimnastykę korekcyjną.
Trzydzieścioro dzieci z przedszkola w Młoszowej zostało przebadanych pod kątem wad postawy. 22 zalecono uczęszczanie na gimnastykę korekcyjną.
Co ciekawe, więcej wad postawy wykryto u dzieci, pochodzących z majętniejszych rodzin.
- Może wynika to z tego, że dzieci z rodzin uboższych rzadziej przesiadują przed komputerem, a więcej biegają, jeżdżą na rowerze - ocenia dyrektor Przedszkola Samorządowego w Młoszowej, Wanda Białka.
Badania przeprowadzono w ramach pilotażowego programu: Zdrowy przedszkolak - ABC kompleksowej profilaktyki i edukacji zdrowotnej jako wyznacznik prawidłowego rozwoju psychofizycznego u dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym.
W ramach programu dzieci nie tylko zostały przebadane. Grupa, u której wykryto nieprawidłowości, będzie objęta dalszą opieką. Przeprowadzający badania prof. Janusz Nowotny ze Śląskiej Akademii Medycznej przygotował też dla każdego dziecka diagnozę, a dla tych, którzy tego wymagają wskazania co dalszego postępowania.
W ramach programu możliwe jest też zorganizowanie dla przedszkolaków turnusu rehabilitacyjnego w Instytucie Zdrowia w Muszynie. Czy do takiego wyjazdu dojdzie, zależy głównie od decyzji rodziców. Koszt turnusu wyniósłby 175 zł od dziecka.
Do prowadzenia ćwiczeń wyrabiających w dzieciach właściwe nawyki pozwalające na utrzymanie poprawnej postawy, przygotowuje się też kadra młoszowskiego przedszkola.
- Dwie nauczycielki naszej placówki są w trakcie szkolenia, po którym będą mogły prowadzić podczas zajęć w przedszkolu ćwiczenia, mające wykształcić wśród dzieci nawyki prawidłowego ruchu, poprawnego siedzenia w ławce. Ćwiczenia mają też poprawić samopoczucie psychiczne dzieci m.in. polepszyć koncentrację, komunikację, poprawić umiejętności wzajemnej współpracy i pomocy – mówi dyrektor Białka.
Młoszowskie przedszkole zostało zaproszone do programu jako placówka promująca zdrowie od 1998 roku. 18 października tego roku przedszkole odebrało certyfikat przynależności do Małopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie sygnowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty i Wojewódzkiego Koordynatora ds. Szkół Promujących Zdrowie. Placówka w Młoszowej jest jedynym z dwóch przedszkoli w Małopolsce (obok przedszkola w Tarnowie), które posiadają taki certyfikat.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 48 (660)
  • Data wydania: 01.12.04

Kup e-gazetę!