Nie masz konta? Zarejestruj się

Emocje pod kontrolą

17.11.2004 00:00
Pedagodzy i nauczyciele trzebińskich szkół uczestniczyli w warsztatach „Trening zastępowania agresji”. Teraz w praktyce wykorzystają zdobyte umiejętności.
Pedagodzy i nauczyciele trzebińskich szkół uczestniczyli w warsztatach „Trening zastępowania agresji”. Teraz w praktyce wykorzystają zdobyte umiejętności.
Program opracowano w Centrum Badań nad Agresją Uniwersytetu w Syracuse (USA). Pięć lat temu przeniesiono go na grunt polski. W ubiegłym tygodniu 21 nauczycieli, pedagogów i wychowawców uczestniczyło w warsztatach, które odbywały się w sześciu kategoriach tematycznych: podstawowe i zaawansowane umiejętności społeczne, kontrola emocji, alternatywy agresji, kontrola stresu i umiejętność planowania.
- To były pożyteczne zajęcia, prowadzone na wysokim poziomie. Otrzymaliśmy usystematyzowaną wiedzę, podaną w przystępny i kompetentny sposób. Każdy z nas będzie teraz ją musiał wykorzystać w praktyce. Właśnie agresja i picie alkoholu przez uczniów to dwa najpoważniejsze problemy, z którymi spotykam się w swojej pracy – stwierdził Marcin Nieroda, pedagog z Gimnazjum nr 3.
- Przez trzy miesiące uczestnicy warsztatów będą pracować z młodzieżą stosującą agresję. Potem wszyscy porozmawiamy o zdobytych doświadczeniach. Szkolenie zakończy się rozdaniem certyfikatów, uznawanych w całej Europie. Z mojej praktyki wynika, że najpierw sami musimy nauczyć się zachowań pozbawionych agresji. Dlatego w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym, który prowadzę w Warszawie, trening przeszedł cały personel – informuje prowadząca zajęcia Małgorzata Gontarek, z warszawskiej Fundacji „Dzieci niczyje”.
Na pomysł zorganizowania szkolenia wpadły: naczelnik wydziału spraw obywatelskich i administracyjnych Alicja Kaim oraz kierownik referatu spraw społecznych Mariola Roman z trzebińskiego urzędu miasta. Warsztaty kosztowały 9 tys. zł. Pieniądze przyznała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 46 (658)
  • Data wydania: 17.11.04

Kup e-gazetę!