Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie po kolei

17.11.2004 00:00
Są w Chrzanowie ulice, gdzie nawet listonosz ma problemy z odnalezieniem właściwego adresu, nie mówiąc już o tych, którzy szukają tam kogoś po raz pierwszy.
Są w Chrzanowie ulice, gdzie nawet listonosz ma problemy z odnalezieniem właściwego adresu, nie mówiąc już o tych, którzy szukają tam kogoś po raz pierwszy.
Normalnie, numeracja domów na każdej ulicy zaczyna się od jej początku. Posesje po prawej stronie mają kolejne numery parzyste, a po lewej stronie - kolejne nieparzyste.
Zdarza się jednak, że ten porządek z różnych przyczyn zagubiono. I domy noszą różne numery: po prawej stronie bywają nieparzyste, po lewej parzyste, a do tego bez zachowania kolejności. Przykładem takiego bałaganu jest ul. Bracka na os. Kąty. W pewnym miejscu rozdziela się ona na dwie ulice i numeracją domów przestaje rządzić jakakolwiek reguła.
By przybysze mogli znaleźć adres, mieszkańcy ustawili nawet drogowskazy, pokazujące jak trafić pod niektóre numery.
- Ta część os. Kąty dynamicznie się rozwija. Wciąż powstają nowe domy i problem z pomieszaną ich numeracją pogłębia się. Chcemy zlikwidować ten bałagan, póki dotyczy ok. 30 posesji, a nie np. stu, co jest możliwe po kilku latach - tłumaczy Iwona Faron, naczelnik wydziału geodezji chrzanowskiego magistratu.
Operacja taka wiąże się jednak z kosztami, bo wymiana dokumentów, konieczna przy zmianie adresu, nie odbywa się bezpłatnie. Tylko nowy dowód osobisty funduje państwo. Za nowe prawo jazdy, dowód rejestracyjny, czy wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zapłacą sami mieszkańcy. A do tego są jeszcze potrzebne m.in. zdjęcia oraz sporo czasu, koniecznego na załatwienie formalności.
Dlatego propozycja przeprowadzenia renumeracji ul. Brackiej przez chrzanowski urząd, nie spotkała się z entuzjazmem mieszkańców, zaproszonych na zebranie przez Radę Osiedla Kąty. Po dłuższej dyskusji, większość z nich wyraziła zgodę, ale pod warunkiem, że magistrat zwróci im, choć nie wprost, koszty wymiany dokumentów.
Wymyślono, że skoro burmistrz z powodów formalnych nie może tej wymiany zafundować, to może w zamian zaniechać na pewien czas pobierania podatku od nieruchomości. Czy tak będzie, okaże się wkrótce.
Jak się dowiedzieliśmy, podobna akcja porządkowania numeracji domów czeka m.in. mieszkańców ul. Głównej na os. Kościelec oraz ul. J. Przybosia na os. Stara Huta.

Na kolumnie prawnej (str. 16) zamieszczamy zestawienie kosztów i terminów wyrabiania nowych dokumentów

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 46 (658)
  • Data wydania: 17.11.04

Kup e-gazetę!