Nie masz konta? Zarejestruj się

Żelazny skład zasłużonych

17.11.2004 00:00
W powiatowych szkołach dodatkowe pieniądze zgarniają często ci sami nauczyciele. Tegoroczna nagroda starosty wyniosła ok. 3 tys. zł brutto.
W powiatowych szkołach dodatkowe pieniądze zgarniają często ci sami nauczyciele. Tegoroczna nagroda starosty wyniosła ok. 3 tys. zł brutto.
- Aby wyróżnienie miało poważny charakter, musi mieć określoną wartość. Można posiadaną pulę środków podzielić pomiędzy pięćdziesięciu, a nie dziesięciu pedagogów, jednak wówczas nagroda przestaje być atrakcyjna. Nie jestem zwolennikiem podobnych rozwiązań – mówi były wicestarosta Tadeusz Kołacz, od początku obecnej kadencji odpowiedzialny za oświatę.
Wyższa nagroda, większe emocje. Jest o co walczyć.
- Nigdy nie zaobserwowałem wśród dyrektorów i nauczycieli wyrafinowanej rywalizacji. Na pewno nagrodzeni czują się lepiej – konstatuje Jerzy Fraś, dyrektor powiatowego wydziału edukacji.
Od 1999 roku Mariusz Wacławek – dyrektor PCE, i Jan Pająk – dyrektor ZS w Libiążu, odbierali nagrodę starosty cztery razy. Maria Stachura, Janusz Makuch i Krzysztof Zubik z I LO oraz Lucyna Kozub-Jentys z chrzanowskiego Liceum dla Dorosłych, Eligiusza Strzałka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych i Mirosława Piotrowska z Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini – dwa razy. Wiele osób zastanawia się, dlaczego niektórzy dostają regularny zastrzyk pieniężny, tymczasem inni mogą czekać w nieskończoność.
- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdego roku ten sam dyrektor lub nauczyciel otrzymywał nagrodę starosty. Jeżeli zarząd powiatu uzna, że zasłużył, to czemu nie...? – dziwi się Jerzy Fraś. - Jest znacznie gorzej, a znam takie przypadki, gdy dyrektor szkoły ustala grafik, według którego wnioskuje o nagrody dla swoich pracowników. Na zasadzie dzisiaj Kowalski, jutro Nowak. To nie ma sensu, bo wyróżnienie powinno być nie z przydziału, lecz „za coś” – przekonuje.
Łukasz Dulowski

Fragment uzasadnienia tegorocznej nagrody dla Mariusza Wacławka
Jest osobą kreatywną, otwartą na nowości edukacyjne (...)
Realizując proces dydaktyczno-wychowawczy, Pan Mariusz Wacławek nawiązał współpracę z innymi szkołami w kraju oraz z wyższymi uczelniami: od 1995 r. działalność w Stowarzyszeniu Aktywnych Szkół Zawodowych (szkoła jest członkiem założycielem), od 1997 r. współpraca dydaktyczna z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, od 2000 r. współpraca dydaktyczna z Politechniką Krakowską. W 2002 r. w szkole otwarty został Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Politechniki Krakowskiej realizujący program pełnych studiów magisterskich.

Fragment uzasadnienia tegorocznej nagrody dla Jana Pająka
W roku szkolnym 2003/2004 wykazał się największą aktywnością w zatrudnianiu nauczycieli tracących pracę w innych szkołach oraz stażystów (zatrudnił 19 nauczycieli – w tym 9 stażystów, 3 kontraktowych, 7 mianowanych). W bieżącym roku szkolnym w Zespole pracę znalazło 13 nowych nauczycieli, w tym 4 z likwidowanego Zespołu Szkół nr 1 w Chrzanowie.
Dyrektor Jan Pająk jest osobą kreatyną, otwartą na nowości edukacyjne (...) Dzięki temu szkoła realizuje nowoczesne programy, mające w perspektywie przyczynić się do rozwoju regionu. Sprawnie zarządza powierzoną placówką.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 46 (658)
  • Data wydania: 17.11.04

Kup e-gazetę!