Nie masz konta? Zarejestruj się

Marzy im się skansen

09.11.2004 00:00
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR otwarło stałą wystawę przemysłową w pomieszczeniach byłego basenu przy szybie Zbyszek.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR otwarło stałą wystawę przemysłową w pomieszczeniach byłego basenu przy szybie Zbyszek. Wernisaż wystawy był jednym z punktów jubileuszu 10-lecia stowarzyszenia i 5-lecia działającego pod jego patronatem chóru Millenium.
Od ponad sześciu lat członkowie COR-u zbierali eksponaty z Zakładów Górniczych Trzebionka, KWK Siersza i Zakładów Metalurgicznych. Ze względu na warunki lokalowe w dzierżawionych od gminy pomieszczeniach na Zbyszku, nie wszystkie mogli wystawić. Udało im się ocalić m.in. kopalnianą centralę telefoniczną sprzed ponad stu lat i kilka sztandarów. Na wystawie górniczej można też obejrzeć modele maszyn i wyrobisk, umundurowanie górnicze i wiele dokumentów. W tym zezwolenie urzędu górniczego na prowadzenie eksploatacji w kopalni z 1879 roku.
Ścianę byłej basenowej kawiarni, zamienionej w salę wystawienniczą, zdobi fresk przedstawiający początki górnictwa w Trzebini. Jedną z ciekawostek są proporczyki przywiezione w 1986 roku przez górników z Chin. W holu wiszą tablice z wyrobami wytwarzanymi jeszcze do niedawna w Zakładach Metalurgicznych.
- Staraliśmy się ocalić te rzeczy przed zniszczeniem. Nie było to wcale łatwe. Niektóre przedmioty skradli nam amatorzy złomu. W kompletowaniu eksponatów pomagali mieszkańcy. Na przykład od żony nieżyjącego inżyniera KWK Siersza, Władysławy Wróbel, dostaliśmy kufle, mapy i rzeźbę w węglu. Zbieranie śladów przeszłości to nie jest jakaś nasza fanaberia. Chcemy, by oglądająca je młodzież mogła przez to lepiej poznać historię lokalnego przemysłu – wyjaśnia prezes stowarzyszenia Jan Stryczek.
Jego marzeniem jest otwarcie w przyszłym roku skansenu przemysłowego, w którym można by zobaczyć prawdziwe maszyny i urządzenia, przy których niegdyś pracowano. Mają być eksponowane w sąsiadującym z basenem byłym warsztacie zasadniczej szkoły górniczej. Członkowie stowarzyszenia liczą, że gmina udostępni im też pozostałe pomieszczenia basenu.
- Gdyby udało się zasypać i wyrównać nieckę basenu, zyskalibyśmy dużą powierzchnię wystawienniczą. Z powodzeniem moglibyśmy tam pokazać duże fotografie zakładów pracy, czy pozostałe eksponaty zalegające magazyn – planuje prezes Stryczek.
Do organizacji wystawy, oprócz prezesa Stryczka, przyczynili się: Witold Siemek i Wiesław Chechelski.
Ekspozycję można zwiedzać w czwartki od 11 do 15. W tym czasie mogą się też zgłaszać osoby, które mają jakieś historyczne przedmioty lub dokumenty, obrazujące historię trzebińskiego przemysłu.
Uroczyste otwarcie wystawy połączono z jubileuszem 10-lecia COR-u i 5-lecia działającego pod patronatem stowarzyszenia chóru Milenium. Imprezę zorganizowano w SP nr 8 z udziałem władz gminy i przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji.
Stowarzyszenie liczy obecnie 30 członków. Ich dziełem jest m.in. otwarcie w czerwcu 1999 roku w Dworze Zieleniewskich Muzeum Ziemi Trzebińskiej, a także wydanie kilku książek (m.in. monografii Dworu Zieleniewskich i biografii ks. Stanisława Fijałka). COR jest członkiem Małopolskiego Związku Towarzystw Regionalnych i Kulturalnych.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 45 (657)
  • Data wydania: 09.11.04

Kup e-gazetę!