Nie masz konta? Zarejestruj się

Seneka za 164 miliony

25.08.2004 00:00
„Jeżeli człowiek sam nie wie, do jakiego zmierza portu, żaden wiatr nie jest pomyślny” – powiedział ongiś Seneka. Chrzanów wie i potrzebuje na ten cel 164 mln zł.
Jeżeli człowiek sam nie wie, do jakiego zmierza portu, żaden wiatr nie jest pomyślny” – powiedział ongiś Seneka. Chrzanów wie i potrzebuje na ten cel 164 mln zł.
Taką szacunkową wartość przedstawiają prace, zaplanowane do wykonania w kolejnych dziesięciu latach. Zakłada się, że aż 75 proc. kosztów (123 mln zł) pokryją fundusze z UE. Natomiast pozostałe 25 proc. (41 tys. zł) wyłoży gmina wraz z 23 uczestnikami (beneficjentami) programu. Są to ważniejsze chrzanowskie instytucje i firmy, mające siedziby w centrum miasta.

Pod wezwaniem
św. Augustyna
Dokument opracowany przez eksperta UE - Stanisława Lisa, posiłkuje się jeszcze jednym cytatem. Tym razem uwagę przykuwa św. Augustyn, przestrzegając na wstępie, że „miasta nie składają się tylko z domów i ulic, ale z ludzi i ich nadziei”.
Według danych z marca 2003 r., na obszarze rewitalizacji mieszka 17.055 osób, z czego 7.161 na osiedlu Śródmieście i 8.894 na os. Północ-Tysiąclecia. Sam obszar obejmuje natomiast 250 budynków, pięć ulic, Rynek o pow. 6.568 m kw. oraz Plac Tysiąclecia o pow. 8000 m kw.
Program zakłada realizację dziesięciu celów strategicznych. Pierwszy to „stworzenie przestrzennych warunków do jakościowego rozwoju Chrzanowa”. Siódmy ma poprawić „warunki mieszkalnictwa i środowiska życia”. Ostatni zamierza miasto „ożywić gospodarczo i zaktywizować ruch turystyczny”.

Zagospodarowanie
Rynku
Te bardzo ogólne cele strategiczne. Ogólne – bo takie same można założyć dla każdego miasta – w Chrzanowie sprowadzono szczęśliwie do dwóch konkretnych zadań priorytetowych: zagospodarowania Rynku i zagospodarowania Placu Tysiąclecia, wiążąc je w jeden organizm.
Na Rynku ma się zmienić właściwie wszystko: od rur przebiegających pod ziemią, po bruki, fasady kamienic oraz ich dachy. Wraz z tą nowością nastąpi modernizacja pięciu ulic wraz z chodnikami w centrum: Krakowskiej (do ul. Gancarskiej), Matejki (do ul. Śląskiej), Mickiewicza (do al. Henryka), Ogrodowej i Gancarskiej (od ul. 29 Listopada do ul. Krakowskiej).

Centrum wystawienniczo -
seminaryjne
Pełna nazwa drugiego zadania priorytetowego brzmi: „Stworzenie Centrum Wystawienniczo - Seminaryjnego oraz poszerzenie oferty czasu wolnego na bazie istniejących obiektów MOKSiR i Placu Tysiąclecia”.
Przebudowa tych obiektów zakłada m.in. wykonanie termoizolacji, wymianę stolarki okiennej (ze stalowej na aluminiową), zainstalowanie klimatyzacji, wind dla niepełnosprawnych i zagospodarowanie otoczenia.
Wszystko po to, by w tych budynkach i pod gołym niebem organizować jarmarki, imprezy kulturalno-sportowe, kiermasze, festyny oraz wystawy. Mają być one aż tak atrakcyjne, że do Chrzanowa będą na nie przybywać zainteresowani z całego powiatu oraz Jaworzna a nawet z Krakowa.

Pokój widzę
ogromny
- Osoby wybrane do samorządu miasta się zmieniają, ale główne cele jego rozwoju mają być stałe. I temu służy nasz program – wyjaśnia Józefa Zielińska, koordynator prac nad tym dalekosiężnym dokumentem. Jako kierownik Gminnego Centrum Informacji, znający od podszewki zasady przyznawania środków z funduszy UE, nie wątpi, iż Chrzanów otrzyma z Brukseli na swoje pomysły niemało.
- Myśląc o pozyskaniu pieniędzy, musimy postrzegać nasze problemy niejako od zewnątrz. Nie pytać, czy jesteśmy atrakcyjni dla siebie, tylko czy także dla innych. Dlatego np. tak ważne jest utrzymywanie przez gminę Muzeum oraz skansenu w Wygiełzowie – zaznacza Józefa Zielińska.
- Zamykamy oczy, wyobrażamy sobie, że Chrzanów to nasz dom, a każde osiedle to ogromny pokój. I planujemy, jak go urządzić, by dobrze w nim się czuł i właściciel, i każdy Europejczyk – tak właśnie koordynatorka zamierza przekonywać radnych do zaakceptowania przygotowanego dokumentu na najbliższej sesji, 31 sierpnia.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 34 (645)
  • Data wydania: 25.08.04

Kup e-gazetę!