Nie masz konta? Zarejestruj się

Przeżyć w gąszczu przepisów

25.08.2004 00:00
Każdego roku dziesiątki przedsiębiorców zwracają się do urzędów skarbowych o interpretację przepisów podatkowych. Do tej pory nie mogli mieć jednak pewności, czy korzystnej dla nich interpretacji nie podważy Warszawa.
Każdego roku dziesiątki przedsiębiorców zwracają się do urzędów skarbowych o interpretację przepisów podatkowych. Do tej pory nie mogli mieć jednak pewności, czy korzystnej dla nich interpretacji nie podważy Warszawa.
Te niejasne zasady gry zmienia Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Dokument wszedł w życie w tym miesiącu. Jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych zapisów ustawy dotyczy interpretacji podatkowych.
- Do tej pory podatnicy, zwracając się do urzędu skarbowego o przygotowanie interpretacji danego przepisu, nie byli pewni, czy Ministerstwo Finansów nie wyda za jakiś czas innej opinii. Przedsiębiorcy mogli mieć z tego powodu wiele problemów. Okazywało się bowiem, że trzeba zapłacić zaległy podatek wraz z wysokimi odsetkami, mimo iż urząd skarbowy w swej interpretacji zapisał coś zupełnie innego – wyjaśnia Jolanta Cieplik, zastępca naczelnika US w Chrzanowie.

Słowo urzędu święte
Nowa ustawa wprowadza zasadę wiążącej interpretacji. Przedsiębiorcy, którym została ona udzielona, znajdują się pod ochroną.
- Do końca tego roku ochrona jest częściowa. Oznacza to, że osoby, które zwróciły się do urzędu skarbowego o interpretację przepisów, w przypadku wydania innej interpretacji przez ministerstwo, nie zapłacą odsetek od należnego podatku. Sam podatek będzie jednak naliczony. Sytuacja zmieni się po 1 stycznia 2005 roku. Wtedy, mimo ukazania się dwóch różnych interpretacji wydanych przez ministerstwo i urząd, podatnik nie będzie musiał płacić podatku. Interpretacja wydana przez urząd skarbowy będzie dla niego wiążąca – tłumaczy naczelnik Cieplik.
O interpretację podatkową mogą występować zarówno przedsiębiorcy, jak i ich następcy prawni. Jolanta Cieplik podkreśla, że chrzanowska skarbówka, jak dotąd, nie wydała interpretacji, którą podważyłoby ministerstwo.
- Przygotowując interpretację, konsultujemy ją zawsze z izbą skarbową – dodaje.

Pytają o VAT
W zeszłym roku US w Chrzanowie wydał 102 interpretacje, a w tym roku, od stycznia do sierpnia - aż 103. W 2003 roku przedsiębiorcy 45 razy prosili o wyjaśnienie przepisów związanych z podatkiem VAT. W tym roku podobnych zapytań było już 60.
- W maju weszła w życie ustawa o podatku VAT. To bardzo trudny dokument. Przepisy sformułowane są w ten sposób, że niemal każdy artykuł można interpretować na dwa sposoby. To rodzi zrozumiały niepokój przedsiębiorców – uważa zastępca naczelnika.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 34 (645)
  • Data wydania: 25.08.04

Kup e-gazetę!