Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie tylko od święta

11.08.2004 00:00
W powiecie chrzanowskim przybyło 235 młodych wolontariuszy, którzy powinni nieść pomoc osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym. Wyszkolono ich w ramach programu Pogotowie Dobrej Nadziei.
W powiecie chrzanowskim przybyło 235 młodych wolontariuszy, którzy powinni nieść pomoc osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym. Wyszkolono ich w ramach programu Pogotowie Dobrej Nadziei.
Zakrojoną na cały powiat akcję wolontaryjną koordynował Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini, który zdobył fundusze na realizację projektu. Uzyskany dzięki Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży grant wynosił 18 tys. zł. Dotację wykorzystano wyłącznie na cele oświatowo-wychowawcze. 
Projekt Pogotowie Dobrej Nadziei miał na celu uaktywnić i połączyć młodzież z gimnazjów i szkół średnich w powiecie chrzanowskim w niesieniu pomocy i wsparcia osobom potrzebującym. Młodym wolontariuszom przyświecała idea: „Jestem z Tobą - stale, a nie tylko od święta”.
Przygotowania do wdrażania projektu trwały kilka miesięcy. Aby zapoznać młodzież z arkanami programu i zachęcić ją do podjęcia się misji wolonatriusza, odbyło się kilkanaście spotkań. Potrzebne było wsparcie gmin, ośrodków pomocy społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie. W końcu jesienią ubiegłego roku podpisano porozumienie o współpracy. Pogotowie startowało stopniowo. Najpierw trzeba było chętną młodzież zapoznać z zagadnieniami pracy społecznej. We wszystkich gminach powiatu chrzanowskiego do akcji ruszyli pracownicy socjalni z OPS-ów . Młodzież uczestniczyła w dwóch szkoleniach: „Wolontariat. Prawa i obowiązki wolontariusza” oraz „Potrzeby osób chorych, niepełnosprawnych i starych”. Zdobyli również podstawowe umiejętności w pracy z osobami potrzebującymi.
- Wszyscy spisali się na medal. Młodzież wykazała się ogromną dojrzałością i odpowiedzialnością. Udało się zaktywizować i zintegrować uczniów z 12 gimnazjów i 9 szkół średnich oraz ich nauczycieli, młodzież ze Społecznego Collegu Biznesu i Języków Obcych w Chrzanowie i młodzież zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chrzanowie – wylicza Jadwiga Olszowska-Urban, koordynator programu.
W oparciu o nabyte umiejętności młodzi ludzie zrealizowali konkretne przedsięwzięcia. Przeprowadzili akcję „Serce za grosik”, podczas której sprzedawali serduszka wykonane przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Płazie. Zgromadzone fundusze przeznaczono na budowę podjazdu do jednego z budynków placówki. Zorganizowali happening „Życzenia” podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdy znalazł też swojego podopiecznego, któremu niósł pomoc tak często, jak to było konieczne. Młodzież zebrała dary dla mieszkańców Domu Opieki nad Matką i Dzieckiem w Chrzanowie.
- Efektem programu jest również wskazanie młodym ludziom możliwości działania poza szkołą, uwrażliwienie ich na potrzeby osób słabszych i mniej zaradnych życiowo, uświadomienie młodzieży zmienności losu, pokazanie związków między ich obecnymi wyborami a przyszłym życiem. Młodzi nauczyli się odpowiedzialności za własne działanie oraz wyrobili w sobie odpowiedzialność za drugiego człowieka – podkreśla koordynatorka programu.
Wypada tylko mieć nadzieję, że przeprowadzona z tak wielkim rozmachem i tak ogromnym entuzjazmem młodzieży inicjatywa nie okaże się jednorazowym zrywem. Idea programu głosi przecież, by być z potrzebującymi zawsze, nie tylko od święta.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 32 (644)
  • Data wydania: 11.08.04

Kup e-gazetę!