Nie masz konta? Zarejestruj się

W tęczowej kotlinie

04.08.2004 00:00
Tenczynek to największa wieś w gminie Krzeszowice. Ma powierzchnię 1.500 ha i liczy 3.300 mieszkańców.
Tenczynek to największa wieś w gminie Krzeszowice. Ma powierzchnię 1.500 ha i liczy 3.300 mieszkańców.
Położony jest w subregionie Garbu Tenczyńskiego, nazywanym Kotliną Tenczynka.
Przez wieś przepływa Żabnik, potok będący dopływem Dulówki. Z najwyższego wzgórza – Buczyny, roztacza się piękny widok na okolicę. Przy głównej drodze zaś wznosi się, będąca pomnikiem przyrody, Skałka Pod Sosną.

Z historii wsi
Wieś powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Założona przez protoplastę rodu Tęczyńskich, Nawoja z Morawicy. Początkowo wieś nazywano Tęczynem Małym, stąd też wzięła się nazwa dzisiejsza, będąca zdrobnieniem nazwy Tęczyn.
Tenczynek był osadą służebną dla pobliskiego zamku, położonego we wsi Rudno, choć często kojarzonego z Tenczynkiem. W XVII w. we wsi funkcjonowała prochownia, tartak, młyn, browar plebański i zakład płatnerski, papiernia. Wszystko uległo zniszczeniu podczas wielkiego pożaru w 1720r. Zachował się tylko drewniany dwór, zwany dworem Sobieskiego.
Dopiero Adam Potocki, w 1857 r. poczynił w Tenczynku większe i inwestycje. Wybudował browar, gorzelnię, piekarnię i młyn. Piwo produkowane we wsi było bardzo cenione, czego dowodem złoty medal zdobyty na wystawie w Pilźnie w 1904 r. Browar zniszczono podczas niemieckiej okupacji. Na jego miejscu, kilka lat później, rozwinęło się istniejące do dziś przedsiębiorstwo przetwórstwa owocowo-warzywnego, kojarzone z produkcją tanich trunków wyskokowych, choć naprawdę zajmujące się głównie produkcją różnego rodzaju sałatek, soków, marynat.
W Tenczynku rozwijało się również górnictwo węglowe i hutnictwo. Obecnie funkcjonuje jedynie Kopalnia Porfiru i Diabazu, która posiada tam swój kamieniołom.

Bobry ważniejsze od ludzi
Wielu mieszkańców pracuje w Krakowie czy Krzeszowicach. Jak mówi sołtys, Wacław Gregorczyk, dzięki ich zaangażowaniu powstało wiele nowych obiektów, np. ośrodek zdrowia, remiza strażacka i inne.
W Tenczynku istnieje również prężnie działający Zespół Pomocy Dzieciom przy parafii św. Katarzyny, organizujący liczne akcje charytatywne dla uboższej części społeczności. Chlubą jest także klub sportowy Tęcza.
Ze względu na brak strzeżonego kąpieliska w okolicy, „odważniejsi” mieszkańcy odwiedzają latem staw Wroński.
- Parokrotnie próbowano stworzyć tutaj kąpielisko z prawdziwego zdarzenia, jednak okazało się to niemożliwe, choćby dlatego, że ponoć mają tu swe żeremie bobry – tłumaczy sołtys Gregorczyk.

Miejscowe bolączki
W Tenczynku znajduje się brama Zwierzyniecka. Niegdyś stanowiła jedną z czterech bram wjazdowych do lasu Zwierzyniec. Z roku na rok coraz bardziej niszczeje. Wszelkie próby jej ratowania nie dają rezultatu. Podobnie było ze starą leśniczówką, która w obecnym stanie kwalifikuje się już tylko do wyburzenia.
- Jedną z najbardziej palących kwestii jest sprawa dróg. W najgorszym stanie są te powiatowe. Nasze wielokrotne apele do zarządu dróg są ignorowane, a problem ten stale narasta – żali się sołtys.
Równie ważną sprawą jest zdewastowany most w centrum wsi. Codziennie przejeżdżają nim setki samochodów i jak twierdzą mieszkańcy, istnieje obawa, że niedługo może tam dojść do wypadku.
Brakuje również budek telefonicznych, a te istniejące są albo obsługiwane starymi kartami, których nigdzie już nie można kupić, albo stoją zepsute. Nie błahym problemem jest także brak sali gimnastycznej przy miejscowym zespole szkół oraz niezakończona jeszcze kanalizacja wsi.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 31 (643)
  • Data wydania: 04.08.04

Kup e-gazetę!