Nie masz konta? Zarejestruj się

Turystyka na 85-lecie Fabloku

13.07.2004 00:00
Dla upamiętnienia 85-lecia macierzystego zakładu, Koło PTTK Fablok zorganizowało w czerwcu dwie imprezy turystyczne. Pierwszą było spotkanie w Dolinie Będkowskiej, gdzie w latach 70.
Dla upamiętnienia 85-lecia macierzystego zakładu, Koło PTTK Fablok zorganizowało w czerwcu dwie imprezy turystyczne. Pierwszą było spotkanie w Dolinie Będkowskiej, gdzie w latach 70. ubiegłego wieku odbyło się kilka Zlotów Fablokowców.
Blisko 150 turystów w różnym wieku przemierzyło dwie trasy w pięknych podkrakowskich Dolinkach Jurajskich. Pierwsza grupa, której przewodził Jerzy Gołębiowski, wybrała dłuższą trasę: Modlnica – Wąwóz Podskalański – Dolina Kluczwody – Wąwóz Zelkowski – Zelków – Dolina Bolechowicka – Dolina Kobylańska – Będkowice – Dolina Będkowska.
Druga grupa, prowadzona przez Jana Oczkowskiego i Kazimierza Pudo, dotarła do Doliny Będkowskiej z Zelkowa przez Dolinę Bolechowicką i Dolinę Kobylańską.
Obie grupy spotkały się pod charakterystyczną skałą noszącą oficjalną nazwę Dupa Słonia. Dołączyło do nich kilkunastu kolarzy z chrzanowskiego Oddziału PTTK.
Było oczywiście wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasy. Turyści zapoznali się również z historią 85-letniego Fabloku oraz wzięli udział w konkursach. Duże zainteresowanie towarzyszyło zwłaszcza konkursowi wiedzy o Fabloku. Pierwsze miejsce zajęła w nim Danuta Konarska, nieznacznie wyprzedzając Rafała Zająca. W nagrodę otrzymała monografię „Fablok w Chrzanowie”.
Drugą imprezą z okazji 85-lecia Fabloku była wycieczka 50 osób w Gorce na trasie: Łopuszna – Pucołowski Stawek – Kiczora – Jaworzyna Kamienicka – Turbacz – Bukowina Waksmundzka – Zarębek Wyżni – Łopuszna. Znakomicie prowadził ją przewodnik, ks. Dariusz Ostrowski – członek Koła PTTK Fablok od prawie 25 lat. Panowała świetna atmosfera, a uczestników nie zraziła ani ulewa, ani słynne gorczańskie błoto. Słońca też zresztą nie zabrakło.
W Łopusznej uczestnicy zwiedzili zabytkowy drewniany kościół, a na miejscowym cmentarzu zapalili znicz i uczcili pamięć spoczywającego tam ks. prof. Józefa Tischnera, który był przed laty katechetą w Chrzanowie.
Na szczytowej polanie Jaworzyny Kamienickiej, przed stuletnią kapliczką, zbudowaną przez legendarnego bacę zwanego Bulandą, ks. Dariusz odprawił polową mszę św. w intencji fablokowców i turystów wędrujących z Kołem PTTK Fablok, serdecznie wyrażając się o nich w kazaniu.
Z okazji 10-lecia pracy duszpasterskiej, prezes koła Zdzisław Śliwa wręczył księdzu przewodnikowi monografię „Fablok w Chrzanowie”.
Po dojściu na Turbacz, podziwiano piękną panoramę okolicznych gór z ośnieżonymi Tatrami na ostatnim planie. Zejście do Łopusznej odbyło się przy ładnej pogodzie, ale później Chrzanów znów przywitał wycieczkowiczów ulewnym deszczem.
Turystyczne upamiętnienie 85-lecia Fabloku było skromnym wkładem w całość imponujących obchodów. O tym, że fablokowcy mają od dziesięcioleci liczne zainteresowania pozaprodukcyjne, świadczy chociażby część wystawy w chrzanowskim Muzeum im. Mazarakich (Dom Urbańczyka), gdzie pokazano również osiągnięcia turystyczne i sportowe Fabloku. Działalność ta została też uwzględniona w wydanej niedawno monografii „Fablok w Chrzanowie”.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 28 (640)
  • Data wydania: 13.07.04

Kup e-gazetę!