Nie masz konta? Zarejestruj się

Szrotówkowe żniwo

13.07.2004 00:00
Zaczęło się. Choć lato niemal w pełni, liście kasztanowca białego brązowieją i opadają. Podobnie było przed rokiem. Winien temu jest szrotówek kasztanowcowiaczek – a ściślej – jego larwy, które żerują na liściach.
Zaczęło się. Choć lato niemal w pełni, liście kasztanowca białego brązowieją i opadają. Podobnie było przed rokiem. Winien temu jest szrotówek kasztanowcowiaczek – a ściślej – jego larwy, które żerują na liściach.
W naszym powiecie problem chorujących drzew pojawił się kilka lat temu. I z roku na rok narasta. Zaatakowane przez owada drzewa słabną, tracą walory dekoracyjne, nie wiążą owoców. W końcu umierają stojąc. Wiosną poszczególne gminy na prośbę starostwa zinwentaryzowały liczbę swoich kasztanowców. Tylko niektóre zdecydowały się na bój ze szrotówkiem.
Jako pierwsza walkę podjęła gmina Trzebinia. Na przełomie marca i kwietnia do pni 82 kasztanowców przy Dworze Zieleniewskich i przy ul. Zawadzkiego wstrzyknięto specjalną substancję. Preparat miał dostać się do liści i zamienić pożywienie larw w truciznę. Zabiegi (tzw. metoda mikroiniekcji) kosztowały ponad 4,5 tys. zł. Czy są efekty?
- Preparat jest skuteczny. Widać to zwłaszcza na przykładzie kasztanowców przy Dworze Zieleniewskich. Wykonawca zaszczepił tam wszystkie drzewa z wyjątkiem jednego, które zostało porażone przez szkodnika. Trochę gorzej wygląda sytuacja przy ul. Zawadzkiego, gdzie teren nie jest wykoszony i wygrabiony, w związku z czym panują lepsze warunki dla rozwoju szrotówka. Jednak i tam preparat działa – mówi Marcin Głowacz z trzebińskiego wydziału ochrony środowiska.
Podobną metodę zastosowano w gminie Chrzanów, gdzie zaszczepiono około 50 kasztanowców rosnących w centrum miasta.
- Jak na razie nie sprawdzaliśmy skuteczności preparatu – dowiedzieliśmy się w wydziale ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie.
Metoda mikroiniekcji (szczepień) jest jednym z kilku sposobów walki ze szrotówkiem. Inne to: jesienne grabienie i palenie liści, w których zimują poczwarki szkodnika lub otulanie pni drzew opaskami lepowymi nasączonymi feromonem płciowym samicy. Pozwala to podobno na likwidowanie samców.

Kasztanowce w gminach:
Alwernia (miasto): 101
Libiąż: 110
Babice: 112
Chrzanów: ok. 300
(w tym 174 w parku miejskim i Kościelcu)
Trzebinia: 546

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 28 (640)
  • Data wydania: 13.07.04

Kup e-gazetę!