Nie masz konta? Zarejestruj się

Trudne testy

23.06.2004 00:00
Od trzech lat uczniowie z gimnazjum KSW w Libiążu nie mają sobie równych w testach gimnazjalnych. Piszą jej najlepiej w powiecie.
Od trzech lat uczniowie z gimnazjum KSW w Libiążu nie mają sobie równych w testach gimnazjalnych. Piszą jej najlepiej w powiecie.
Tegoroczna średnia szkoły wyniosła 61,94 pkt i jest dużo większa nie tylko od gminnej czy powiatowej, ale i wojewódzkiej.
Ostatnie testy gimnazjalne sprawiły uczniom więcej problemów niż w latach ubiegłych. Ogólna punktacja wypadła słabiej. Statystyczny gimnazjalista z powiatu chrzanowskiego zdobył 52,83 pkt na 100 możliwych. To mniej od średniej wojewódzkiej. Powyżej średniej powiatowej napisali uczniowie z gmin: Chrzanów, Alwernia i Krzeszowice.
Testy zaczęły się na początku maja. W pierwszym dniu trzecioklasiści zmagali się z częścią humanistyczną. Musieli rozwiązać 31 zadań zamkniętych i otwartych. Prace sprawdzali eksperci. Oceniano poprawność odczytania fragmentu tekstu oraz umiejętność zredagowania zaproszenia i napisania rozprawki.
- Uczniowie mieli problem z odczytaniem sensu przysłowia „nie szata zdobi człowieka” oraz z doborem argumentów do rozprawki – poinformowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
W drugim dniu egzaminu gimnazjaliści pisali testy z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Oceniano ich m.in. za umiejętność zastosowania wiedzy w praktyce, poprawne stosowanie terminów i pojęć.
- Przez ostatnie trzy lata część matematyczno-przyrodnicza sprawiała uczniom zwykle więcej trudności – brzmią wnioski krakowskiej OKE.
Widać to wyraźnie na wynikach poszczególnych części. Zwykle pomiędzy humanistyczną a matematyczną istnieje kilkupunktowa przepaść. Wyjątkiem od tej reguły jest jedynie gimnazjum przy Zespole Szkół w Nowej Górze, gdzie uczniowie lepiej napisali część matematyczną (29,41 pkt z matematyczno-przyrodniczej i 28,29 pkt z humanistycznej).

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 25 (637)
  • Data wydania: 23.06.04

Kup e-gazetę!