Nie masz konta? Zarejestruj się

O swobodzie działalności

16.06.2004 00:00
- Kiedy rok temu prezentowałem zręby nowego sposobu myślenia o gospodarce, 5-procentowy wzrost gospodarczy traktowano jako mrzonkę. Dziś ten wskaźnik stał się faktem m.in. dzięki obniżeniu podatku dochodowego od działalności gospodarczej do 19 proc.
- Kiedy rok temu prezentowałem zręby nowego sposobu myślenia o gospodarce, 5-procentowy wzrost gospodarczy traktowano jako mrzonkę. Dziś ten wskaźnik stał się faktem m.in. dzięki obniżeniu podatku dochodowego od działalności gospodarczej do 19 proc. Przyszedł czas na wdrożenie kolejnego kroku, czyli ograniczenia barier biurokratycznych dla biznesu poprzez Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. To nie jest kolejna nowelizacja, ale całkiem nowa ustawa pozwalająca kompleksowo spojrzeć na działalność gospodarczą od momentu jej zarejestrowania po ewentualne wyrejestrowanie. Dodam, że ten akt prawny ma bardzo dobre oceny wielu środowisk, w tym przedsiębiorców. W przyszłym tygodniu kończy nad nią pracę Senat. Część ustrojowa jest gotowa, konieczne są jeszcze przepisy wprowadzające – rekomendował w Chrzanowie nową ustawę wicepremier Jerzy Hausner.
W celu zapewnienia rozwoju małych i średnich firm, niezbędne są jeszcze inne uregulowania prawne. Jedno z nich dotyczy funduszu poręczeń unijnych koniecznego do korzystania z funduszy strukturalnych. Dobiegają końca prace nad ustawą regulującą zasady partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Nasza gospodarka rozwija się dziś najszybciej, ale wciąż nie najlepiej. W przyszłym roku, mimo beznadziejnej sytuacji politycznej, nic złego jej nie grozi, ale jeśli nie uporządkujemy finansów publicznych i prawa związanego z działalnością gospodarczą, już rok 2007 może być trudny – ostrzega wicepremier.

(Za tydzień więcej o Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej)

Wiesz, że...
W roku 1998 tempo wzrostu gospodarczego w Polsce sięgało 7 procent, w roku 2001 wynosiło 1,4 procent, obecnie przekroczyło 5 procent.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 24 (636)
  • Data wydania: 16.06.04

Kup e-gazetę!