Nie masz konta? Zarejestruj się

Liczyć się z kosztami

16.06.2004 00:00
Po wejściu Polski do UE uzyskaliśmy możliwość korzystania, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, z opieki medycznej za granicą.
Po wejściu Polski do UE uzyskaliśmy możliwość korzystania, w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, z opieki medycznej za granicą.
Polscy pacjenci mogą leczyć się w krajach UE oraz w państwach zrzeszonych w EFTA (Norwegia, Islandia, Lichtenstein). Zgodę na planowaną kurację za granicą musi jednak wyrazić prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Może to nastąpić tylko wtedy, gdy danego leczenia nie wykonuje się w Polsce lub okres oczekiwania na jego wykonanie w kraju jest zbyt długi. Konieczne jest dołączenie opinii lekarza.
Dokumentem uprawniającym do leczenia za granicą jest formularz E 112, który wydaje oddział wojewódzki NFZ. Formularz jest gwarantem tego, że koszty pokryje Fundusz. Może się jednak zdarzyć, że pacjent, mimo uzyskania zgody prezesa NFZ, będzie musiał w części zapłacić za kurację. Wtedy, gdy w danym kraju przepisy o ubezpieczeniu zdrowotnym nakładają taki obowiązek (np. opłata za łóżko i wyżywienie w szpitalu). Tego typu opłaty są obowiązkowe w: Szwecji, Finlandii, Niemczech, Portugalii, Estonii, Islandii, Luksemburgu, Belgii, Francji i Łotwie.
Wniosek o leczenie za granicą jest dostępny na stronie internetowej NFZ: www.nfz.gov.pl
- Do tej pory do małopolskiego oddziału Funduszu nie trafił żaden wniosek o zgodę na leczenie poza granicami kraju – informuje Barbara Grzybek-Korgól, rzecznik prasowy oddziału.

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 24 (636)
  • Data wydania: 16.06.04

Kup e-gazetę!