Nie masz konta? Zarejestruj się

Rzeki brudem płynące

02.06.2004 00:00
Badania przeprowadzone przez docenta Tomasza Mikołajczyka z Katedry Ichtiobiologii i Rybactwa Akademii Rolniczej w Krakowie wykazały ogromne zdegradowanie okolicznych rzek i potoków.
Badania przeprowadzone przez docenta Tomasza Mikołajczyka z Katedry Ichtiobiologii i Rybactwa Akademii Rolniczej w Krakowie wykazały ogromne zdegradowanie okolicznych rzek i potoków. W najgorszym stanie jest Eliaszówka.
- Czystość rzek mierzy się m.in. poprzez zbadanie liczebności żyjących tam ryb, głównie pstrągów. Zagrożenia, które występują dla okolicznych rzek, to przede wszystkim dzikie odprowadzanie ścieków z szamb, wrzucanie do potoków popiołów i śmieci oraz próby regulacji ich naturalnego nurtu, co równocześnie stwarza zagrożenie powodziowe – tłumaczy Tomasz Mikołajczyk.
Jak twierdzi Mikołajczyk, jeszcze kilka lat temu stan tutejszych rzek był znacznie lepszy.
- Podczas prowadzenia badań odkryliśmy setki zakamuflowanych w zaroślach odpływów z przydomowych szamb. W wielu wypadkach znajdują się one praktycznie w centrum miasta, aż dziw bierze, że nikt na to nie reaguje. Rzeki są zamulone, śmierdzące i pełne śmieci.
Lista potoków od zdegradowanych do najlepiej zachowanych wg. docenta Tomasza Mikołajczyka:

Liczebność pstrąga potokowego
(szt/100m)
Eliaszówka 3 ( Paczółtowice)
Filipówka 6
Szklarka 14 (Dubie)
Dolna Krzeszówka 13
Racławka 50 (Dubie)
Górna Krzeszówka 69 (Czatkowice)
Buce 76 (Czatkowice)
Rudawka 56 Będkówka 69

Materiał chroniony prawem autorskim. Prawa autorów, producentów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystywanie utworów (powielanie, rozpowszechnianie itp.) w całości lub części na wszelkich polach eksploatacji, w tym także w internecie, wymaga pisemnej zgody.

  • Numer: 22 (634)
  • Data wydania: 02.06.04

Kup e-gazetę!